Czasy nowożytne  

„Żegnaj! A jak będziesz w Tebach, przyślij mi jakiś mały obelisk.”
     (Józefina do Napoleona wyruszającego do Egiptu)

W okresie Odrodzenia zainteresowano się ponownie wydobytymi z ruin Rzymu obeliskami. W 1586 r. Domenico Fontana przy pomocy 1000 ludzi i 100 koni ustawił na placu św. Piotra w Watykanie obelisk wysokości 25 m. (fot. 12), umieszczony niegdyś w Aleksandrii na 
polecenie Augusta, a następnie sprowadzony do Rzymu przez Kaligulę. Z inicjatywy papieży obeliski ustawiono na wielu rzymskich placach, wieńcząc je chrześcijańskimi symbolami.

 Odkrycia dokonane podczas wyprawy Napoleona do Egiptu (1798-99) i odczytanie hieroglifów przez J.-F. Champolliona w 1822 r. zapoczątkowały rozwój naukowej egiptologii, a zarazem modę na starożytny Egipt. Dziewiętnastowieczna egiptomania nie ominęła budzących podziw monolitowych pomników. Ówcześni władcy Egiptu podarowali obeliski znalezione w Aleksandrii (tzw. Igły Kleopatry, fot. 13) Wielkiej Brytanii i Stanom Zjednoczonym, zaś jeden ze stojących przed świątynią w Luksorze – Francji. Zostały one przetransportowane do Paryża (1831-33), Londynu (1877-78) i Nowego Jorku (1880-81). Powszechne stało się ozdabianie założeń pałacowych, czy placów w miastach pomnikami naśladującymi oryginalne obeliski. Największy na świecie obelisk w wzniesiono w Waszyngtonie w USA. 

Nie jest wprawdzie monolitem, lecz zbudowano go z bloków. Ma wysokość 169 m., a na jego szczycie znajduje się obserwatorium astronomiczne. Gdy okazało się, że stolica Egiptu nie może pochwalić się żadnym stojącym obeliskiem, przywieziono z Tanis w Delcie i ustawiono w Kairze dwa obeliski Ramzesa II (na wyspie Zamalek i na lotnisku). Najmłodszym obeliskiem wzniesionym w Egipcie jest obelisk stojący pośrodku dziedzińca mauzoleum żołnierzy niemieckich w El-Alamein, upamiętniający poległych w jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej (fot. 14). Analogiczną rolę pełni jeden z najbardziej znanych pomników Poznania – monumentalny obelisk na Cytadeli wzniesiony ku czci wyzwalających miasto w 1945 r. (fot. 15).