10.09 – 9.11.2014 r.
kuratorzy wystawy: mgr Mateusz Stróżyk, mgr Sabina Hryniewiecka
Człowiek od niepamiętnych czasów ingerował w swe naturalne otoczenie. W przeciągu ostatnich 10 000 lat poprzez swoją działalność wykreował krajobrazy kulturowe. Rozwój cywilizacji nierozerwalnie związany jest z przeobrażeniami środowiska. Zmiany te mają decydujący wpływ na nasz sposób myślenia, zachowanie i działania. W badaniach nad krajobrazem podejmuje się zagadnienia interakcji pomiędzy człowiekiem a środowiskiem. Z jednej strony naukowcy skupiają się na rekonstrukcji sposobów dostosowywania się przez społeczności pradziejowe do otaczających je warunków przyrodniczych, z drugiej natomiast analizują proces modyfikowania środowiska naturalnego i przystosowywania go do potrzeb społeczności ludzkich. Oba typy relacji prowadziły do kształtowania specyficznego krajobrazu o wyraźnym piętnie kulturowym. Zrozumienie tych procesów jest ważne dla współczesnych społeczeństw i naszej świadomości ekologicznej.
Liczne przykłady relacji ludzi i przyrody, jakie zachodziły w trakcie przeobrażania krajobrazów naturalnych przedstawia wystawa Szkoły Doktorantów „Human Development in Landscapes” z Kilonii pt. Przeobrażone krajobrazy. 10 000 lat przemian. Prezentowane są na niej wyniki badań w ramach trzech grup tematycznych: Monumentalizm i Ryty, Innowacyjność i Wymiana Dóbr, jak również Człowiek i Środowisko.
Monumentalizm i Ryty
Monumentalne budowle są świadectwem rytualnej i społecznej działalności pradziejowych ludzi. Wielkość budowli megalitycznych oraz technika ich wznoszenia wciąż wywołują w następnych generacjach fascynację swą wspaniałą formą i często zagadkowymi okolicznościami powstania oraz znaczeniem. Wystawa prezentuje różnorodne regionalne przykłady monumentów , wskazując jednocześnie ich uniwersalne cechy.
Innowacyjność i Wymiana dóbr
Komunikowanie się jest podstawową potrzebą człowieka, podobnie jak jedzenie i sen. Na komunikacji opiera się społeczny charakter wspólnoty, jak również wymiana informacji, która jest ważna dla rozwoju społeczności. Wiedza jest przekazywana kolejnym pokoleniom i przenoszona na znaczne odległości. Transfer informacji odbywał się zazwyczaj podczas wymiany dóbr o charakterze materialnym. Na wystawie zaprezentowano propozycje interpretacji wymienionych wyżej zależności.
Człowiek i Środowisko
Zależność człowieka od naturalnego środowiska jest oczywista. Klimat w czasie ostatnich 10 000 lat był relatywnie stabilny i prawdopodobnie to właśnie ten fakt wpłynął na rozpowszechnienie się uprawy roli. Niemniej jednak naturalne i gwałtowne zmiany klimatyczne stawiały człowiekowi coraz to nowe wyzwania. Przykłady ukazujące relacje człowiek-środowisko zaprezentowane zostały na wystawie.
Patronat Honorowy nad wystawą objął Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny
Patroni medialni: