3 IX – 30 XI 2013 r.
kurator wystawy: dr Dobiesława Bagińska
Na obszarze dzisiejszego Sudanu od VI do XIV wieku kwitło chrześcijaństwo – to fakt mało znany. Wystawa „Wielkie królestwa chrześcijańskie w Nubii” ma na celu przybliżenie tych słabo spopularyzowanych kultur afrykańskich w nowatorski sposób.
Ekspozycja poszerza Wielkopolanom wiedzę o historii, religii i kulturze średniowiecznej Afryki oraz wpływach płynących z obszaru Europy i Bizancjum. Dzięki wprowadzeniu nowych rozwiązań wystawienniczych i nowoczesnej aranżacji wnętrz sal wystaw czasowych w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Pokazujemy zabytki pozyskane w trakcie prowadzonych od ponad 40 lat badań wykopaliskowych w Sudanie, również przez naszych pracowników. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu od 1964 roku bada dzieje Nubii wspólnie z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
„Idea zorganizowania wystawy zrodziła się w wyniku rosnącego zainteresowania obszarem Afryki, zarówno występującymi tam nieznanymi, czasem tajemniczymi kulturami, jak również fascynującym, egzotycznym światem roślin i zwierząt. Wystawa ta przybliży „świeżo odkryty” zapomniany świat kultury Nubii i ludzi tam żyjących, zaprezentuje jak żyli kiedyś, w co wierzyli, czym się zajmowali, co posiadali i jak chowali swoich zmarłych” – wyjaśnia dr Dobiesława Bagińska, kuratorka i pomysłodawczyni wystawy.
Pokażemy znaleziska z badań w Starej Dongoli, Banganarti i Faras, reprezentujące kulturę Nobadii, Makurii oraz Alodii – tytułowych wielkich królestw chrześcijańskich w Nubii, a ponadto zabytki odkryte w trakcie spektakularnych badań ratowniczych podjętych na IV katarakcie Nilu. Ekspozycja obejmuje różnorodne wytwory kultury materialnej poczynając od ozdób, broni, poprzez bardzo efektowne, bogato zdobione wyroby ceramiczne, detale architektoniczne, malowidła ścienne i ryty naskalne.
Prezentowana jest również makieta Dolnego i Górnego Kościoła pod wezwaniem Archanioła Rafała w Banganarti i centrum pielgrzymkowego z okresu VI-XIV wieku, z zespołem doskonałych malowideł ściennych przedstawiających m.in. królów Nubii oraz inskrypcjami pozostawionymi przez pielgrzymów.
Jednym z elementów aranżacji wystawy jest odtworzony fragment stanowiska archeologicznego z rekonstrukcją grobu. W tym miejscu integralną częścią ekspozycji są zabytkowe eksponaty, znalezione podczas prac wykopaliskowych, uzupełnione o przedmioty współcześnie używane i charakterystyczne dla afrykańskiej kultury. Co ważne, oprócz zabytków na wystawie prezentowane jest również rękodzieło obecnych mieszkańców Nubii – kolekcja ma charakter etnograficzny.
Część eksponatów archeologicznych została wypożyczona z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i Muzeum Narodowego w Warszawie. Prezentowane są unikalne eksponaty etnograficzne pochodzące z kolekcji prywatnych.
Przewidujemy atrakcyjne imprezy towarzyszące wystawie – m.in. prezentacje oraz program edukacyjny dla dzieci i młodzieży – „Na tropach archeologii Afryki” i „Zwierzęta w kulturach Afryki”. Informacje na temat tych inicjatyw i ich terminów zostaną zamieszczone na stronie internetowej Muzeum. Zapisy na zajęcia już wkrótce!
Wystawa dofinansowana ze środków:
PATRONI HONOROWI:
PATRONAT MEDIALNY
Serwis Archeowieści |
|