27 IV – 26 VIII 2012
Kurator wystawy: Agnieszka Stempin
Gry towarzyszą ludziom od wieków. Nie mają jednej ojczyzny. Nie można umieścić początków idei gry w żadnym konkretnym miejscu, ani czasie. Mają jednak zadziwiająco zbliżone formy. Były częścią rytuałów i obrzędów religijnych. Traktowano je z ogromną powagą. Równocześnie dostarczały wielu emocji. Rzuty kośćmi informowały o woli bogów, piłka była odwzorowaniem wędrówki Słońca, wygrana w tabula stawała się probierzem lojalności wobec władcy. Specjalnie dla wielbicieli rywalizacji i sportowych emocji zapraszamy na wystawę prezentującą unikatowe gry z całego świata.
Myślą przewodnią ekspozycji jest ukazanie idei, jakie towarzyszyły powstawaniu gier i stosunku człowieka do różnych form rywalizacji. Ukazujemy głębię pojmowania gier wśród społeczności starożytnych i średniowiecznych, które nie były kiedyś jedynie źródłem rozrywki i relaksu.
Zgromadzone przedmioty – rekwizyty służące do gier, to w znakomitej większości zabytki archeologiczne pochodzące z badań prowadzonych na terenie Polski. Najstarsze z nich swą metryką sięgają czasów rzymskich. Imponująco przedstawia się zbiór kości i żetonów z pierwszych stuleci naszej ery.
Na wystawie, której towarzyszą takie okoliczności, jak mistrzostwa futbolowe, nie mogło zabraknąć piłki. Jednak zabytki tego rodzaju szyte dawniej z gałganków lub ścinków skóry, nie przetrwały do naszych czasów. Mimo to dzięki fragmentarycznie zachowanym, unikatowym egzemplarzom oraz przedstawieniom ikonograficznym stworzyliśmy kopie tego typu zabytku ukazującą średniowieczną piłkę futbolową. Jednak sama forma licznych kul i kulek – będących poprzedniczkami i dalekimi krewnymi piłki, znalazła swoje miejsce na naszej wystawie. Jedną z najstarszych piłek w kolekcjach muzealnych, pochodzącą z lat 30. XX w., użyczyło na wystawę Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Ta służyła szczypiornistom.
Zwiedzający nie będzie tylko biernym widzem. Sprawdzi swe siły w wybranych konkurencjach – grach zręcznościowych, losowych, intelektualnych i pościgowych. Wydzieliliśmy również przestrzeń, gdzie można obejrzeć rozgrywki z tak egzotycznych stron świata, jak starożytny Babilon, Indie czy państwo Majów, oraz samodzielnie rozegrać partię kręgli wykonanych według wzorów średniowiecznych.
Wystawa „Magia gry- sztuka rywalizacji”, ma na celu ukazanie człowieka, jako Homo ludens – istoty skłonnej do zabawy w różnych okresach historycznych, bez względu na szerokość i długość geograficzną. To interesująca i inspirująca propozycja także dla fanów sportu, którzy będą podziwiać mecze przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu. Tym samym wystawa trafi do naprawdę szerokiej publiczności.
Patronat medialny nad wystawą objęli: Głos Wielkopolski, portal GlosWielkopolski.pl, Histmag.org, Epoznan.pl i Telewizja WTK.