3 – 24VII 2007
Kurator: dr Marek Chłodnicki
Czterdzieści lat temu po raz pierwszy w Sudanie pojawił się prof. Lech Krzyżaniak, aby wziąć udział w badaniach wykopaliskowych wykopaliskowych Starej Dongoli – stolicy chrześcijańskiego państwa Makurii. Pięć lat później, w 1972 roku rozpoczął on samodzielne badania wykopaliskowe na neolitycznym stanowisku w Kadero, zapoczątkowując formalną współpracę między Muzeum Archeologicznym w Poznaniu a Sudańską Służbą Starożytności. Od tego czasu zabytki pozyskane w trakcie wykopalisk trafiały do Poznania a poznańskie Muzeum rozpoczęło budowę największej w Polsce i jednej z największych w Europie kolekcji zabytków archeologicznych z Sudanu. Kolejne wyprawy, jakie poprowadził prof. Krzyżaniak to rekonesans archeologiczny nad Nilem Błękitnym oraz pierwsza wyprawa na 4-tą kataraktę Nilu. Poznańscy archeologowie aktywnie uczestniczyli również w międzynarodowych ekspedycjach Basenie Letti, Nagaa, Meroe, Kasura. Muzeum Archeologiczne jest partnerem Polskiej Połączonej Ekspedycji do Doliny Nilu Środkowego. Za zasługi dla ratowania najstarszego dziedzictwa kulturowego Sudanu prof. Krzyżaniak został odznaczony Orderem Dwóch Nilów.
Na wystawie zapoznać się będzie można z historią badań archeologicznych i współpracy polsko-sudańskiej, która nie ograniczała się jedynie do wykopalisk. Pokazane zostaną zabytki, które nie znalazły się na stałej wystawie „Archeologia Sudanu” jak i przedmioty, które przyjechały do Polski do konserwacji i niedługo wrócą do Sudanu.
Zobaczyć będzie można narzędzia kamienne wykonane przez neandertalczyków z Gebel Muzrak, nigdy dotąd nie pokazywane zabytki z Kadero (m. in. tarło – jeden z najstarszych na świecie instrumentów muzycznych), uzbrojenie IV-VI w z Hagar el-Beida i Es-Sadda nad 4-tą kataraktą, przedmioty z chrześcijańskich twierdz nad Nilem a także nadany prof. Krzyżaniakowi Order Dwóch Nilów.