Lekcja muzealna
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
DAWNE WIERZENIA WIKINGÓW I SŁOWIAN
autor: Kamila Dolata
Postrach średniowiecznej Europy… „Ludzie Morza”, „Ludzie Północy” tak o nich mówiono. Ale waleczni i bezlitośni Wikingowie prócz szybkiej łodzi i ciężkiego topora cenili również piękno, sztukę i mądrość (choć czasami trudno uwierzyć, że Szalony Odyn mówił poetyckim językiem, a wypowiedziane przez niego zdania układały się w rymy…). Wikingowie lubili opisywać wojownicze czyny swoich bogów i bohaterów, dlatego sagi czy inne przekazy tego typu, są dla nas doskonałym źródłem wiedzy na temat ich mitologii, kultury i historii.
Z drugiej strony Słowianie – lud mniej zaborczy od swoich północnych sąsiadów. Ich wierzenia i mity w dużej mierze poznajemy dzięki źródłom obcego pochodzenia. Nie powinno zatem dziwić nikogo uderzające (może nawet piorunem) podobieństwo słowiańskiego Peruna do skandynawskiego Thora… Mimo upływu czasu, wierzenia naszych przodków, są bardziej zakorzenione w naszej kulturze, niż by nam się zdawało…
Lekcja trwa od 45 do 60 min, a grupa biorąca w niej udział nie może przekraczać 30 osób. Udział w lekcjach jest odpłatny i wynosi dla grupy do 15 osób – 75 zł + za każdego ucznia powyżej 15 osób – 5 zł.
Lekcja odbywają się od wtorku do piątku w godzinach od 9.00 do 14.00 i wymaga dodatkowo szczegółowej rezerwacji. Organizacja zajęć jest uzależniona od innych czynników, przede wszystkim od działalności Muzeum (organizacja wystaw i konferencji naukowych) oraz jego pracowników. Z tego powodu prosimy o rezerwację terminu lekcji z dwutygodniowym wyprzedzeniem pod nr tel. 0618528251.