17.12.2014 – 3.2015
kuratorzy wystawy: mgr Kateriny Zisopulu – Bleja i mgr Magdalena Poklewska-Koziełł
Wystawa prezentuje, poprzez zabytki pochodzące z badań wykopaliskowych, rozległą tematykę związaną z wymianą towarową okresu średniowiecza. Znacząca rolę w tym procesie odegrały targi, jako miejsca zorganizowanego, chronionego prawem handlu. Ośrodki targowe związane początkowo z grodami i miejscami kultu z czasem stały się istotnym czynnikiem miastotwórczym. To właśnie szeroko pojęty handel stał się podstawą ekonomiczną rozwoju licznych ośrodków miejskich. Oprócz kupców obcych, przybywających na nasze ziemie nierzadko z odległych krajów, przemiany gospodarcze wpłynęły także na powstanie miejscowej grupy społeczno-zawodowej zajmującej się handlem.
O wymianie surowców i towarów świadczą liczne ozdoby i przedmioty codziennego użytku, pochodzące z terenów odległych od Wielkopolski. Wśród nich są wagi, odważniki czy importy, będące świadectwem dalekosiężnych kontaktów – wszystkie do obejrzenia na naszej wystawie.
Na towarzyszących planszach przedstawiamy także tematykę tzw. płacideł – przedmiotów pełniących we wczesnym średniowieczu funkcję pieniądza jak: żelazne grzywny, skóry i futra, krusze soli, bursztyn, wosk czy płótno. Posługiwanie się w rozliczeniach handlowych tego typu formą walutową jest ciekawym elementem historii wymiany towarowej okresu średniowiecza, pozwalającym uświadomić sobie jak głębokie przemiany zachodziły w handlu na przestrzeni wieków, by przybrać formę znaną i akceptowaną współcześnie. Przejawami tych przemian są pokazywane na wystawie placki lanego srebra i siekańce (złom srebrnej biżuterii) z X w., stanowiące niemonetarną formę pieniądza, a także monety pochodzące z późniejszych już okresów.