marzec – kwiecień 2012
Kurator wystawy: Justyna Cieszewska-Braniecki
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu po raz kolejny w ramach cyklu Bliskie spotkania z . ma zaszczyt przedstawić Państwu niezwykłe skarby zgromadzone w swojej kolekcji. Tym razem są to unikatowe obiekty kultury trypolskiej ze wsi Biały Potok (rej. Czortków, dzisiejsza Ukraina) związane z magicznymi praktykami i obrządkami religijnymi. Tę wyjątkową grupę zabytków tworzą wykonane z gliny figurki ludzkie i zwierzęce oraz miniaturowe naczynia.
Mimo iż Magazyny Epoki Kamienia, w których przechowywane są wymienione materiały, nie są przepastne i nie tworzą ich liczne pomieszczenia z kilometrami korytarzy i półek, jednakże potrafią one bardzo skutecznie „bronić dostępu” do swoich zabytków. Tak też było w przypadku materiałów z Białego Potoku, które bardzo długo (od momentu ich odkrycia w 1925 roku minęło już 87 lat) musiały czekać na to, aby ponownie wydobyto je na światło dzienne. Co prawda, przez szereg lat i przy różnych okazjach wystawienniczych, w gmachu naszego Muzeum prezentowano wybrane zabytki kultury trypolskiej, jednakże dopiero niniejsza ekspozycja jako pierwsza w całości została poświęcona tylko i wyłącznie zabytkom tej kultury.
W miejscu tym warto wspomnieć, iż w ostatnim czasie prowadzone są intensywne prace, których celem jest opracowywanie całego unikatowego zbioru zabytków kultury trypolskiej, na który składają się między innymi bogato malowane fragmenty naczyń ceramicznych, wyroby krzemienne i kamienne, ciężarki tkackie, przęśliki i bardzo dobrze zachowane fragmenty polepy, materiał organiczny oraz kości zwierzęce i ludzkie. Opracowania i analizy materiałów są prowadzone przez międzynarodowy zespół badaczy z Polski i Ukrainy, którym kieruje Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu dr hab. Marzena Szmyt, prof. UAM.