styczeń – marzec 2012
Kurator wystawy: Kamila Dolata-Goszcz
Kultura starożytnego Egiptu jest najbardziej charakterystyczną, spójną i tym samym najbardziej rozpoznawalną minioną cywilizacją na świecie. Ma ona w sobie coś magicznego, tajemniczego, co przyciąga nawet najbardziej opornych. To chęć odbycia przygody, odkrycia czegoś nieodkrytego.
Egipt fascynował od zawsze. Cywilizacja, trwająca ponad 3500 lat, wywarła ogromny wpływ na wszystkich i wszystko co było później. Już w czasach antycznych inspirowała Greków i Rzymian. Wraz z pojawieniem się Chrześcijaństwa zainteresowanie Egiptem ze zrozumiałych względów zmalało. Zapomnienie było również udziałem społeczności muzułmańskiej, która w VII w. n.e. przybyła do ziemi egipskiej. Zainteresowanie starożytnością na nowo odżyło pod koniec XVI wieku, a w kolejnych stuleciach zjawisko to się pogłębiało. Wyprawy do kraju faraonów były modne wśród zamożnych tego świata, a to z kolei przyczyniło się do rozwoju handlu zabytkami. Egipskie różności były w cenie, a posiadanie ich na własność świadczyło o dobrym guście i światłym rozumie. W ten sposób tworzyły się niewielkie, prywatne kolekcje, które z czasem stawały się podstawą zbiorów muzealnych. Wydarzenia takie jak: słynna wyprawa Napoleona Bonaparte, odczytanie hieroglifów przez Champolliona czy odkrycie grobowca Tutanchamona miały istotny wpływ na intensyfikację zjawiska egiptomanii. Chęć poznania zapomnianej cywilizacji mobilizowała też do nowych odkryć i miała pozytywny wpływ na rozwój egiptologii czyli nauki o starożytnym Egipcie. Do niedawna była ona niedostępną dziedziną nauki, rozumianą i poznawaną tylko przez grono wtajemniczonych. Obecnie, w dobie swobodnego dostępu do informacji, tajemna niegdyś wiedza jest osiągalna dla wszystkich. Literatura, opera, teatr potem kino, telewizja i internet – Egipt zawładnął każdym medium. Upodobanie do „egipskiego stylu” początkowo widoczne w architekturze, sztuce i wzornictwie z czasem rozpełzło się na pozostałe dziedziny codziennego życia. Obecnie zapaleni „egiptomaniacy” mogą przebierać w „egipskich” gadżetach i innych produktach kultury masowej, nie rzadko graniczących z kiczem…
Współczesna moda na Egipt, choć nie jest zjawiskiem nowym, ciągle trwa i nikt nie jest w stanie powstrzymać tego szaleństwa… a niniejsza wystawa jest próbą uchwycenia tego zjawiska.
Szczególne podziękowania:
Magdalena Mroczek-Stachowiak (Barbie – Princess of the Nile)
Daniel Kubatta (PLAYMOBIL Polska)
Katarzyna Śmietanka i Magdalena Milewska (LEGO Polska)
Gerard Szydłowski (Berpo)
Markus Koehncke (Intertoys)
Anna Wasilewska
Andrzej Ćwiek
Agnieszka Mikulska
Tymek Mączyński
Patrycja Silska
Małgorzata Żukowska
Marek Pankiewicz
Jakub Tamulski
Paweł Polkowski
Łukasz Bartkowiak
Barbara Bednarczyk
Jolenta Kędelska
Stanisław Wielgosz