Zapraszamy na cykl bezpłatnych wykładów popularnonaukowych, które odbywają się w sali audiowizualnej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Co wiemy o historii Rynku? Czy pod jego powierzchnią biegnie tunel? Co działo się w miejscu Rynku przed lokacją miasta w 1253 roku? Jakie dźwięki wypełniały główny plac miasta kilkaset lat temu? Dlaczego Ratusz ustawiony jest „krzywo” względem otaczających go kamienic? – poznański Rynek nadal jest pełen tajemnic. Wspólnie z naszymi niebanalnymi mówcami rzucimy światło na mroki historii i ujawnimy przy okazji bieżące ustalenia płynące z prac archeologów.
Prelegentką kolejnego wykładu będzie Pani Profesor Hanna Kóčka-Krenz. Jedna z najbardziej uznanych postaci polskiej archeologii. Profesor nauk humanistycznych i dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nikt tak nie opowie o zagadnieniach związanych z najdawniejszym osadnictwem na Ostrowie Tumskim.
Jak rozwijał się Poznań przed powstaniem Starego Rynku? Co wiemy o rezydencji książęcej? Jak wyglądały pierwsze próby lokacji miasta na prawym brzegu Warty? W jakich okolicznościach miasto zostało ulokowane? Te i inne zagadnienia pojawią się podczas spotkania z Panią Profesor.
Wykładowca: prof. dr hab. Hanna Kóčka-Krenz
Kiedy: 29 sierpnia, godz. 11.00
Gdzie: Sala audiowizulna Muzeum Archeologicznego – II piętro Pałacu Górków (ul. Wodna 27)