Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski skorzystaj z łączonego biletu, który proponują 4 niezwykle interesujące muzea, docenione przez turystów, muzealników i naukowców!
Kupując bilet łączony w jednej z placówek biorących udział w promocji, przysługuje Ci tańszy o 50% bilet wstępu do pozostałych muzeów (wedle cennika konkretnej placówki).
Dla przykładu, kupując w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie rocznicowy bilet po normalnej cenie biletu wstępu, po jego okazaniu w kolejnych placówkach zapłacisz połowę mniej. Na specjalnie przygotowanym z tej okazji bilecie wstępu każde muzeum pozostawi pamiątkową, unikatową pieczęć.
Promocja dotyczy gości zwiedzających indywidualnie – promocja nie obejmuje biletów grupowych. Pełny regulamin promocji znajduje się tutaj.
Jakie atrakcje czekają na Ciebie w poszczególnych placówkach?
Ostrów Lednicki – to największa (ok. 7,5 ha) spośród wysp jeziora Lednica, na której zachowały się okazałe pozostałości grodu Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz ruiny wzniesionych przez nich budowli – pałacu z kaplicą i kościoła. Tu zapewne rezydowała Dobrawa i tutaj mógł przyjść na świat Bolesław Chrobry. W trakcie badań podwodnych odkryto kilkaset okazów uzbrojenia. głównie miecze, topory i włócznie. Na szczególną uwagę – obok największego i wyjątkowego zbioru militariów w Europie Środkowej – zasługują cenne zabytki, tj.: stauroteka (najlepiej zachowany na świecie i najstarszy w Polsce relikwiarz drzewa Krzyża Świętego), kolczuga (niezwykle rzadko odnajdywana w trakcie badań archeologicznych), strzemiona inkrustowane srebrem i miedzią oraz dwa miecze z inskrypcją Ulfberht. uważane za jedne z doskonalszych w Europie wczesnego średniowiecza. Ponadto natrafiono na pozostałości mostów, łodzi dłubanek, przedmiotów luksusowych, sprzętów codziennego użytku, które stanowią trzon kolekcji zabytków prezentowanych na wystawie ..Ostrów Lednicki. Pod niebem średniowiecza”. W ramach biletu jubileuszowego będzie można zwiedzać Ostrów Lednicki, kilka wystaw czasowych oraz wystawę stałą. ..Ostrów Lednicki. Pod niebem średniowiecza”.
Gniezno prezentuje wystawę: „Chrzest – św. Wojciech – Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna” Na ekspozycję składa się niemal dwieście zabytków tworzących niezwykle barwny obraz dziedzictwa średniowiecznego Gniezna, nierozerwalnie związanego z początkami polskiej państwowości oraz chrztem Polski. Centralne miejsce tej kompozycji zajmuje oczywiście gnieźnieńska katedra, której poświęcono znaczną część wystawy. Stanowiła ona ważne centrum duchowe nowego organizmu państwowego i miejsce pierwszych pięciu królewskich koronacji. Najbardziej wyjątkowym spośród wszystkich zabytków jest Kodeks Matyldy (Odro Romanus). będący prezentem księżnej dla króla polskiego Mieszka II. Najprawdopodobniej nigdy nie był on w Polsce. Słynna miniatura prezentująca Matyldę wręczającą Mieszkowi cenną księgę reprodukowana jest niemalże w każdym podręczniku historii. Wizyta w MPPPG od połowy kwietnia do początku czerwca tego roku to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć ten wyjątkowy zabytek na żywo! Wystawie towarzyszy specjalnie przygotowana aplikacja mobilna. W kasie MPPP można wypożyczyć tablety z mobilnym przewodnikiem QRTag. Rocznicowy bilet łączony upoważnia do wstępu na wszystkie wystawy odbywające się w budynku MPPPG.
Poznań w ramach biletu prezentuje dwie wystawy:
„Archeologiczne tajemnice palatium i katedry poznańskiego Ostrowa” Na ekspozycji, dostępnej od 13 kwietnia w Pałacu Górków na Wodnej 27 w Poznaniu, zaprezentowane zostaną najbardziej spektakularne zabytki wczesnośredniowiecznej kultury materialnej i artystycznej. Artefakty pochodzą z badań prowadzonych na te renie Ostrowa Tumskiego od końca lat trzydziestych XX wieku. Prace archeologów objęły najważniejsze miejsca i budowle związane z początkami chrześcijaństwa w Polsce. Wystawa nie ogranicza się wyłącznie do problematyki chrztu naszego pierwszego władcy, ale swą narracją wybiega poza to wydarzenie. Chcemy postrzegać je jako symbol zapoczątkowanych wówczas zmian w dziejach państwa polskiego. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaprasza!
„Pokolenie 966 – świt wielkich przemian”Od 16.04 Rezerwat Archeologiczny „Genius loci” zaprasza na nową wystawę stałą. Inspiracją do jej powstania było odkrycie cmentarzyska, na którym chowano mieszkańców poznańskiego grodu. Wspólna praca naukowców i artystów zaowocowała znacznym zasobem wiedzy o ludziach sprzed tysiąca lat, a także pozwoliła odtworzyć twarze z przeszłości. Na zwiedzających czekają portrety – hologramy, zabytki wydobyte z grobów, a także prezentacje, filmy oraz mapping.