Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu
zatytułowanego „Dziedzictwo Kulturowe 2016- Wspieranie działań muzealnych” Pracownia Konserwatorska Muzeum Archeologicznego w Poznaniu wyposażona została w nowoczesny sprzęt umożliwiający uzupełnienie prowadzonych prac konserwatorskich o wysokiej jakości badania analityczne.
Zakup spektrometru Rtg stanowi kolejny etap modernizacji pracowni. Pozwoli na wprowadzenie najnowocześniejszych metod badawczych polegających na zastosowaniu absorpcyjnych metod spektroskopii atomowej pozwalającej na rejestrowanie i analizę efektów oddziaływania promieniowania rentgenowskiego na materię.
Ta całkowicie nieniszcząca metoda badawcza umożliwia ilościową jak i jakościową analizę badanej substancji. Metodą tą można badać wszelkie materiały, nie tylko najczęściej spotykane w zabytkach i na stanowiskach archeologicznych.
Badania analityczne spektrometrem pozwalają nie tylko na ustalenie składu substancji, ale także umożliwiają w rezultacie stwierdzanie autentyczności zabytku, sposób przeprowadzania wcześniejszych konserwacji czy tez dobór właściwej technologii konserwatorskiej.
Metoda ta nie daje odpadów i jest niezwykle efektywna. Można ją ocenić jako ekologiczną w porównaniu z metodami analizy chemicznej i jako niezwykle etyczną w porównaniu z działaniami chemicznymi i mechanicznymi tradycyjnej analizy ze względu na nieniszczące procesy zachodzące na powierzchni oryginalnej, zabytkowej materii.
Nie inwazyjność stosowanych metod jest obecnie jednym z najważniejszych wymogów współczesnych badań i zabiegów konserwatorskich.
Ze względu na wysoki koszt tego typu urządzeń nie są one spotykane często w instytucjach gromadzących zabytki i zajmujących się ich ochroną. Przygotowany został plan zastosowania spektrometru gwarantujący wykorzystanie mocy przerobowych wnioskowanego urządzenia.
Przewiduje on działania w odniesieniu do zbiorów własnych Muzeum Archeologicznego w Poznaniu przez wprowadzenie analizy jakościowej i ilościowej substancji zabytkowych jako standardu działań konserwatorskich.
Opis projektu na: