27.06 – 31.08.2014 r.
kurator: Tomasz Skorupka
Zapraszamy na nową wystawę czasową do Rezerwatu Archeologicznego Genius loci na Ostrowie Tumskim – oddziału Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Smoki są ponadkulturowym i ponadczasowym wytworem ludzkiej wyobraźni. Obecne są w wielu mitologiach i wierzeniach starożytnego oraz średniowiecznego świata. Na ogół przedstawiano je jako ogromne gady pokryte łuskami, o psim, kozim lub lisim pysku, wielkich uszach i potężnym ogonie, skrzydłach nietoperza oraz ptasich szponach. Ich wizerunki umieszczano na sztandarach, monetach, herbach, a role, jakie im przypisywano, były różne. Mogły być przykładowo strażnikami wielkich skarbów lub też uosobieniem mądrości i siły, synonimem wrogich, potężnych wojsk. Chrześcijaństwo uznało zaś smoka za zwierzę demoniczne, w które wciela się szatan.
W czasach współczesnych smok nie jest postrzegany negatywnie. Często, już jako stworzenie dobroduszne i przyjazne ludziom, pojawia się w filmach i bajkach animowanych, m.in. w Porwaniu Baltazara Gąbki czy Tabaludze. Smok Wawelski doczekał się pomnika, który w 1972 roku ustawiono u podnóża Wzgórza Wawelskiego.
Wystawa fotograficzna autorstwa Tomasza Skorupki ukazuje świat współcześnie żyjących gadów i płazów na tle fantastycznych stworzeń zrodzonych przed wiekami w ludzkiej wyobraźni. Uchwyconych na fotografiach przedstawicieli niezmiernie bogatej i różnorodnej polskiej herpetofauny, między innymi często spotykane zaskrońce, jak i bardzo rzadkie żółwie błotne, zobaczyć można w towarzystwie smoków, węży, jaszczurek, żółwi czy żab umieszczonych na zabytkach. Wystawa zaprasza nie tylko nad stawy i w trawy, ale i do mitycznego świata mieszkańców starożytnej i średniowiecznej Europy.
tekst i fotografie: Tomasz Skorupka