30 września Centrum Inicjatyw Senioralnych zainauguruje siódmą już edycję imprezy Senioralni. Poznań. Na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta kilkuset seniorów i seniorek będzie bawić się do wtóru fragmentów komedii „neSTORY” przygotowanej przez Teatr Muzyczny w Poznaniu oraz przebojów polskiej i światowej operetki.

Impreza Senioralni.Poznań to wydarzenie, które organizowane jest zawsze w okolicach 1 października i przypadającego wówczas Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. To ważny miesiąc dla seniorów i seniorek mieszkających w Poznaniu. Uroczysta inauguracja staje się okazją do świętowania obecności niemal 140 tysięcy poznanianek i poznaniaków powyżej 60. roku życia, a przy okazji ich życiowych historii, wkładu w rozwój Poznania (i młodszych pokoleń poznaniaków), ale i chęci życia i podejmowanych inicjatyw na rzecz poprawy jakości życia, dbania o codzienny dobrostan, rozwój osobisty, ale też o dobrą zabawę i rozrywkę.

Program tegorocznej imprezy przedstawia się imponująco. Przygotowano niemal 250 wydarzeń połączonych w kilka kategorii. Seniorzy znajdą wiec tematy związane z kulturą, turystyką, rekreacją, zdrowiem, edukacją, sportem, psychologią i rękodziełem. Przeszukiwanie programu ułatwia legenda, zawierająca kolorowe oznaczenia poszczególnych kategorii i znaczniki przy poszczególnych wydarzeniach.

Dodatkowo, wydarzenia przygotowane przez podmioty wyróżnione certyfikatem „Miejsce przyjazne seniorom” oznaczone są różowym kleksem, czyli logotypem akcji.

W październikowym programie wydarzeń znalazły się zarówno otwarte wykłady na uniwersytecie, warsztaty w Centrum Inicjatyw Senioralnych, jak i wiele ciekawych wycieczek, spotkań tematycznych, spektakli teatralnych, wystaw, zajęć sportowych, jak i drzwi otwartych i nieodpłatnych badań profilaktycznych.

Uniwersytet Adama Mickiewicza zaprosi seniorki i seniorów na wykłady profesorów poznańskich uczelni. Znaleźć tu można tematy takie jak: „Z dziejów międzywojennego Poznania: kabaretowe potyczki cyganerii artystycznej” (Uniwersytet Artystyczny), „Traktat Cycerona „De senectute” i jego aktualność” (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM), „O teatrach poznańskich w dziewiętnastym stuleciu – rozważania historyczne i nostalgiczne” (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM), „Najwybitniejszy a niepopularny. Bolesława Prusa przypadki (w tym wielkopolskie)” (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM), „Strategie opisu kobiet w relacjach podróżników po imperium otomańskim” (j/w), „Ekościema” w dyskursie reklamy i public relations (Wydział Neofilologii UAM).

Centrum Inicjatyw Senioralnych zaprosi seniorów na spotkania i warsztaty, takie jak: trening pozytywnego myślenia, spotkanie dotyczące prawa rodzinnego, trening pamięci, prelekcja na temat niedosłuchu, walorów picia wody z kranu (Aquanet), warsztaty dietetyczne, asertywności oraz spotkania przygotowane w ramach Poznańskiej Akademii Bezpieczeństwa. A to tylko niektóre z licznych propozycji, z którymi spotkać się będzie można na ul. Mielżyńskiego 24.

Zapraszamy także do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu!

Specjalnie dla seniorów przygotowaliśmy dwa spotkania w tematyce starożytnych skrybów i najdawniejszych form zapisu.

 

05.10. godz. 11.00 – 12.00 Spotkanie z hieroglifami

Warsztaty z nauki pisania hieroglifami

Miejsce: Ul. Wodna 27 (sala kominkowa – parter)

Zapisy w kasie biletowej MAP.

Wstęp wolny

 

 

12.10. godz. 11.00 -12.00 Spotkanie z klinami

Warsztaty z nauki pisma klinowego

Miejsce: Ul. Wodna 27 (sala kominkowa – parter)

Zapisy w kasie biletowej MAP

Wstęp wolny