Startują Rodzinne Ferie (18.01.2016 do 31.01.2016 r.) W naszych placówkach – Pałacu Górków (siedzibie Muzeum przy ul. Wodnej 27) i w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci – naszym oddziale na Ostrowie Tumskim zaplanowaliśmy szereg atrakcji. Zapraszamy od wtorku do niedzieli.
Wstęp w czasie ferii do Pałacu Górków i Rezerwatu Archeologicznego Genius loci:
– Dzieci do lat 12 po okazaniu legitymacji szkolnej – darmowy wstęp na wystawy, udział w warsztatach i innych atrakcjach.
– Dzieci powyżej 12 roku i młodzież – obowiązuje bilet ulgowy.
– Opiekunowie dzieci i młodzieży biorącej udział w naszych atrakcjach – obowiązuje bilet wstępu do Muzeum lub Rezerwatu.
– W sobotę wstęp do Muzeum jest bezpłatny dla wszystkich, a do Rezerwatu – w niedzielę.
Co przygotowaliśmy?
Pałac Górków szereg imprez pod hasłem:
Greckie ferie
ul.Wodna 27
Konkurs plastyczny i quiz wiedzy
Będziemy organizować konkurs plastyczny pt. „Ja w starożytnej Grecji”. Dzieci do 8 roku życia będą miały za zadanie przedstawić siebie jako mieszkańca starożytnej Grecji. Prace wykonane techniką dowolną (albo w domu albo na terenie naszego muzeum) zbierane będą przez całe ferie w kasie biletowej.
Dla dzieci starszych planujemy quiz wiedzy o starożytnej Grecji. W kasie biletowej muzeum czekać będą specjalnie przygotowane formularze, które po wypełnieniu, należy podpisać i zwrócić.
Rozstrzygnięcie obu konkursów nastąpi po feriach 9.02.2016. Wyniki opublikujemy na stronie www.muzarp.poznan.pl. Przewidujemy atrakcyjne nagrody.
Pokazy filmowe połączone z warsztatami
20 i 27 stycznia o godzinie 12:00 planujemy środowe pokazy filmu połączone z warsztatami. Wstęp na seans będzie darmowy ilość osób nie jest ograniczona. Wydawanie wejściówek na warsztaty przed seansem odbywać będzie się w kasie biletowej do wyczerpania limitu 25 osób.
20.01.2016 wyświetlimy filmy animowane „Był sobie człowiek – Pierwsze imperia” oraz „Byli sobie podróżnicy – Podboje Aleksandra Wielkiego”, a 27.01.2016 – „Był sobie człowiek – Czasy Peryklesa” oraz „Byli sobie wynalazcy – Archimedes i Grecy”.
Warsztaty tańca greckiego
19 i 26 stycznia o godzinie 12:00 w muzealnych progach odbywać będą się wtorkowe warsztaty tańca greckiego. Liczba miejsc jest ograniczona, maksymalnie jesteśmy w stanie przyjąć piętnaścioro dzieci. Udział w zajęciach będzie darmowy, zapisy mailowe zbieramy do 18 stycznia pod adresem lena.glowacka.89@gmail.com.
Interaktywna gra dla rodzin
Przez cały czas trwania zimowej przerwy międzysemestralnej w MAP, będzie można wziąć udział w interaktywnej grze dla rodzin pt. Wielka Kolonizacja. Gra ukazuje relacje Greków z innymi cywilizacjami w obrębie Morza Śródziemnego. Szczegółowe informacje na ten temat uzyskać będzie można na stronie www.muzarp.poznan.pl.
Impreza edukacyjna w sobotę
Już w sobotę pomiędzy 12.00, a 16.00 impreza tematyczna związaną z grecką mitologią! Na pięciu stanowiskach ustawionych na dziedzińcu Pałacu Górków dzieci będą mogły wziąć udział w aktywnościach warsztatowych. By emanować mądrością! Przybądźcie i poznajcie sekrety sympatycznego zwierzęcia bogini Ateny. By zyskać zdolność szybkiego przemieszczania się! Nałóżcie na skronie skrzydlaty diadem petasos boga Hermesa. By chronić siebie i bliskich! Użyjcie Egidy, niezwykłej tarczy boga Zeusa. By lśnić w glorii i chwale! Przemaszerujcie w tryumfalnym pochodzie w wieńcu z laurowych liści. By szczycić się wyjątkowością artystycznej duszy! Pokażcie swoje estetyczne zdolności przy dekoracji greckich amfor!
Rezerwat Archeologiczny Genius Loc
ul.Posadzego 3
Tajemnice średniowiecza – klasztorne wynalazki
Środa 20.01 i czwartek 28.01 w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci upłyną pod hasłem Klasztornych wynalazków. Warsztaty plastyczne mają na celu przybliżenie dorobku dziedzictwa kultury, sztuki i nauki średniowiecza. Dzieci po krótkiej prezentacji, będą miały okazję poznać różne wynalazki, które zrodziły się w średniowiecznych klasztorach oraz wykonać samodzielnie prace plastyczne. Podczas warsztatów planuje się także zwiedzanie ekspozycji rezerwatu. Zapisy prowadzone będą mailowo i telefonicznie do 20.01.2016 r. pod numerem 61 852 21 67 i adresem email rezerwat@muzarp.poznan.pl. Serdecznie zapraszamy!
Gry planszowe
Codziennie w czasie ferii, dzieci będą mogły pograć w gry planszowe wywodzące się z okresu średniowiecza. Informacje na ten temat uzyskać będzie można w kasie biletowej Rezerwatu
Prezentacja rzeźby – łodzi wykonanej z fragmentów tysiącletnich dębów
Uroczyste rozpoczęcie roku jubileuszowego w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci nastąpi w 29 stycznia 2016 roku. Wyeksponowana zostanie wtedy dębowa łódź – rzeźba wykonana z drewna pochodzącego z konstrukcji budowanych w X wieku. Dzieło wykonane zostało przez Pracownię Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pod kierunkiem prof. dr hab. Kazimierza Raby i mgr Łukasza Gruszczyńskiego.
Ta artystyczna ekspozycja symbolicznie wprowadzi Rezerwat Archeologiczny Genius loci w uroczystości 1050-lecia Chrztu Polski. Symbolika łodzi odnosi się do chrześcijańskiej łodzi-kościoła i jej wczesnośredniowiecznej ikonografii.
Ponadto ukazane zostaną różne etapy prac artystycznych dokumentujące powstawanie rzeźby i materię historycznego surowca. Wystawa stanie się pierwszym etapem jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, nosić będzie tytuł „Navi 966”.
Patroni medialni