Oferta specjalna dla szkół
Zapraszamy wszystkie szkoły oraz grupy zorganizowane do zapoznania się z naszą specjalną ofertą zwiedzania tematycznego:
PAKIET TEMATYCZNY to oferta dostosowywana do wieku zwiedzających i stopnia zainteresowania konkretną tematyką. Realizowany jest podczas wizyty w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.
Pakiet obejmuje: bilet wstępu do Rezerwatu (grupa do 30 osób), projekcję filmu w 3D, prezentację multimedialną na wybrany temat oraz zwiedzanie Rezerwatu z archeologiem.
Czas trwania: 1,5 do 2 godzin.
Cena biletu pakietu tematycznego I: 150 zł
Zapisy na zwiedzanie tematyczne przyjmujemy z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem.
Proponowane zakresy dla PAKIETU TEMATYCZNEGO I:
Szkoły podstawowe (klasy IV-VIII), licea:
• Inżynieria sprzed tysiąclecia. Ufortyfikowanie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu w X wieku było największą akcją budowlaną jaką podjęto tu aż do XIX wieku. Łączna długość wałów na wyspie wyniosła około 2 kilometrów. Dzięki odsłoniętym w Rezerwacie Archeologicznym reliktom warowni poznańskiej, mamy okazję podziwiać drewniane konstrukcje i system obronny, który nadał kształt wyspie tumskiej i nadal jest czytelny w jej krajobrazie. Oprowadzanie przybliża problematykę tego jak budowano bez gwoździ, z jakimi prawami fizyki musieli się zmierzyć budowniczowie oraz ile drewna zużyto.
• Archeologia na dotyk. W Rezerwacie Archeologicznym Genus loci znajduje się największy wykop archeologiczny – dostępny dla zwiedzających – z odsłoniętym przekrojem warstw stanowiących zapis procesów toczących się w tu przez stulecia. Jest to znakomite miejsce na zrozumienia znaczenia archeologii. Oprowadzanie porusza tematykę jak odkopywano, konserwowano, opracowywano i zrekonstruowano gród poznański oraz jakie zabytki wydobyto podczas prac wykopaliskowych.
• Poznań i jego rola w początkach państwa polskiego. Na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, tysiąc lat temu znajdował się jeden z najważniejszych ośrodków powstającego wówczas państwa polskiego. W X wieku tętnił on życiem politycznym, gospodarczym i religijnym. Tu zapadały najistotniejsze decyzje dotyczące charakteru kształtującego się organizmu państwowego i jego przynależności kulturowej. Wyboru miejsca, leżącego na trasie ważnych szlaków handlowych i komunikacyjnych dokonali Piastowie – pierwsi historyczni władcy Polski. Rangę Poznania w tym okresie poznajemy dzięki badaniom archeologicznym zaprezentowanym podczas zwiedzania.
• Chrzest Polski – początki chrześcijaństwa odkrywane przez archeologię. Na jakiej podstawie wnioskujemy o sposobach wprowadzania religii chrześcijańskiej w średniowiecznej Polsce? Czy był to akt jednorazowy? Hipotezy dotyczące miejsca chrztu Mieszka I, znaczenie i lokalizacja pierwszych budowli sakralnych, a także kulturowa rola chrześcijaństwa.
• Pałac Mieszka I w Poznaniu. W trakcie wizyty na Ostrowie Tumskim archeolodzy przybliżą młodzieży historię poznańskiej siedziby pierwszych władców Polski. Gdzie i dlaczego powstała? Jak ją zbudowano? Jak wyglądała? Jaką pełniła funkcję? To tylko niektóre z ważnych pytań, na które udzielimy odpowiedzi.
• Archeoskarby. Zwiedzanie nastawione na przybliżenie charakteru pojęcia „skarb” i znaczenie cennych przedmiotów, głównie monet i biżuterii, ukrywanych w przeszłości, a odkrytych na Ostrowie Tumskim. Gdzie na wyspie ukrywano skarby i jaką posiadają wartość naukową numizmaty i ozdoby? Na przykładzie zabytków z wyspy można przekonać się również o bogactwie znalezisk z trenu Wielkopolski.
• Od woja do rycerza. Przewodnik po średniowiecznym uzbrojeniu – zajęcia z zbytkami archeologicznymi opowiadające o zmianach w sztuce walki i uzbrojeniu od czasów plemiennych aż po późne średniowiecze.
• Słowiańskie bogi i demony. Czy można się ustrzec przed nieszczęściem? Co o tym myśleli nasi przodkowie? W co wierzyli i jakimi amuletami próbowali się zabezpieczyć przed złymi doświadczeniami? Spotkanie na temat śladów dawnych wierzeń odkrywanych przez archeologów.
• XIII wiek – stulecie przemian. W XIII wieku w wewnętrznie rozbitej na dzielnice Polsce zachodziły bardzo ważne zmiany społeczne i gospodarcze. Ich symbolem w Księstwie Wielkopolskim jest przeniesienie mieszkańców grodu poznańskiego i lokacja miast Poznania na lewym brzegu Warty w 1253 roku. Jakie były przyczyny takich działań i co oznaczały dla ówczesnych poznaniaków?
• Pomysłowi budowniczy. Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że lokalizację dzisiejszych miast wyznaczyli ludzie w średniowieczu. To wówczas powstawały tak ważne ośrodki jak Poznań, a na decyzje gdzie się osiedlić miało wpływ wiele czynników. Czym kierowali się pierwsi władcy wybierając przestrzeń, w której wznoszono grody, domostwa, bryły pałaców i kościołów? Jakim surowcem się posługiwano i gdzie do dziś możemy podziwiać kunszt i wiedzę dawnych mistrzów budownictwa? Prezentowane konstrukcje stanowią inspirację do poznania przekroju historii architektury na podstawie zachowanych na Ostrowie Tumskim w Poznaniu reliktów budowli przedromańskich, romańskich i gotyckich, a także późniejszych założeń renesansowych i najmłodszych pozostałości fortyfikacji pruskich.
• Skąd się wzięły pisanki? Zabytki odkryte podczas wykopalisk umożliwiają odtworzenie dawnych słowiańskich wierzeń i obyczajów. Podczas zwiedzania uzmysłowimy jak wiele elementów kultury i obyczajów sprzed powstania państwa polskiego zostało wchłoniętych i zaadoptowanych w świecie chrześcijańskim.
• Wielkopolska opowieść wigilijna. Czy zawsze Boże Narodzenie świętowano w grudniu? Jak obchodzili święta nasi przodkowie i skąd wzięła się choinka? Czy w każdym domu na stole podczas wigilii powinno być 12 potraw? Jak wygląda Boże Narodzenie w Wielkopolsce, jakie tradycje i obyczaje przetrwały do dziś? Spotkanie o świątecznej tematyce połączone z warsztatami plastycznymi.
Szkoły podstawowe (klasy I-IV), przedszkola:
• Tysiąc lat temu na Ostrowie Tumskim… w Poznaniu żyli dzielni wojowie, biskupi, zdolni rzemieślnicy, piękne księżniczki, ludzie możni i wpływowi. Rządzili tu prawdziwi książęta i królowie. Otaczała ich bujna przyroda, którą nauczyli się mądrze wykorzystywać. Mieli wspaniałe pomysły, z których najważniejszym było zbudowanie własnego państwa. Oprowadzanie przeznaczone dla młodszych zwiedzających odpowiadające na pytania: kim byli i jak żyli ludzie 1000 lat temu i jakie ślady ich pobytu odkryto na wyspie tumskiej?
• Od strzygi po skrzata domowego. Poprzez dostrzeżenie obecności dzieci na wyspie, łatwiej można zrozumieć codzienność grodu i poczuć atmosferę tamtych czasów. Wspólnie zastanowimy się nad tym jakie opowieści i przekazy rządziły wyobraźnią najmłodszych mieszkańców wyspy. Dzieci dowiedzą się, jakie istoty pojawiające się w legendach oraz bajkach był dobre i pomocne, a jakich należało się pilnie wystrzegać.
• U starego złotnika. W Poznaniu archeolodzy odkryli niepowtarzalną pracownię złotniczą z czasów Mieszka I. Jakie ozdoby tu wytwarzano? Kto je nosił? Czy inne miasta mogą poszczycić się takimi skarbami? Uczestnicy spróbują wykonać swoje ozdoby wzorując się na dawnych przykładach.
Proponowane zakresy dla PAKIETU TEMATYCZNEGO II
Dzieci w różnym wieku:
GRA TERENOWA Wędrówka śladem Tajemnic Ostrowa Tumskiego. Wycieczka w formie gry terenowej z rysowaniem map, poznawaniem topografii wyspy i kolejnych okresów jej zagospodarowywania. Ślady średniowiecza, renesansu fortyfikacji pruskich. Obiekty architektoniczne oraz informacje o najważniejszych miejscach odkryć zabytków archeologicznych.
Czas trwania: około 2 godzin (zajęcia uzależnione od pogody).
Cena pakietu tematycznego II: 200 złotych.
Zapraszamy!
Zapraszamy również do zapoznania się ze specjalnie przygotowaną przez Genius loci, TRAKT i Muzeum Archidiecezjalne ofertą poprzez kliknięcie w poniższy link:
Oferta edukacyjna i turystyczna na Ostrowie Tumskim i Śródce dla grup zorganizowanych