„Piaskowe kompozycje” – wystawa czasowa w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci (2-30.09.2014)

 

W dniach 2-30 września 2014 zapraszamy do Rezerwatu Archeologicznego Genius loci na wystawę czasową Piaskowe kompozycje – galerię fotografii Cezarego Tomy. To artystyczna fotografia piasku; wystawa inspirowana jest przemyśleniami autora o jedności człowieka i środowiska naturalnego. Piękno piasku z nadbałtyckich plaż przedstawione w naturalnej formie będącej efektem działania wiatru i fal. Struktura i barwa piasku zdefiniowanego jako nieciągły element środowiska losowo wypełniający przestrzeń ujęta w unikalne kompozycje.

Piasek, jego tworzące się przez wieki nawarstwienia i struktura to także żywioł archeologów, stąd pomysł, aby w Rezerwacie Genius loci, gdzie podziwiać można profile ziemne wałów grodu poznańskiego i konstrukcje wczesnośredniowiecznych fortyfikacji, zagościła wystawa ukazująca naturalne piękno tego surowca.

Autor wystawy Piaskowe kompozycje Cezary Toma jest artystą poszukującym, naukowcem, filozofem, pasjonatem. Fotografuje od ćwierć wieku – specjalizuje się w fotografii artystycznej struktur przyrodniczych. Poprzez obrazy uzyskane w nietypowym kadrowaniu, artysta wyraża siebie, ale fotografia jest dla niego czymś więcej – jest formą medytacji nad pięknem natury, poczuciem więzi z matką Ziemią jest Zen fotografią. Percepcja obiektów i struktur daje mu energię, a umiejętność dostrzegania piękna naturalnych kompozycji, które podziwia, głęboki spokój. Fotografując, jest poza czasem. Sposób prezentacji fotografii powoduje czasem, że efekt końcowy przypomina bardziej malarstwo niż fotografię.

Autor miał kilka prezentacji indywidualnych na Pomorzu w obiektach historycznych i galeriach, Szczecin, Słupsk, Sopot, Hel; także w środkowej i południowej Polsce, Warszawa, Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Bielsko-Biała. 

 

fot. C. Toma

 

Patroni medialni wystawy: