DNI TWIERDZY POZNAŃ – ZAPRASZAMY
26.08. oraz 27.08.2017 zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie ekspozycji Rezerwatu:
- Relikty wczesnośredniowiecznych fortyfikacji grodu poznańskiego
Poznań we wczesnym średniowieczu był potężną twierdzą broniącą dostępu do wnętrza państwa piastowskiego, grodem o funkcjach rezydencjonalnych, administracyjnych, gospodarczych i sakralnych – stanowił dla pierwszych władców Polski główny punkt oparcia. Skalę przedsięwzięcia jaką była budowa fortyfikacji w X wieku, podziwiać można na ekspozycji stałej Rezerwatu Archeologicznego Genius loci. Relikty konstrukcji drewniano – ziemnych wałów okalających Ostrów Tumski za czasów Mieszka I, udostępnione są w nowoczesnej formie na podziemnej wystawie prezentującej badania archeologiczne.
- Ekspozycja: Pokolenie 966 – świt wielkich przemian
Wystawa Pokolenie 966, związana z jubileuszem 1050 rocznicy chrztu Polski, poświęcona jest ludności zamieszkującej i wznoszącej Ostrów Tumski w okresie kształtowania się początków państwa i chrześcijaństwa. Kim byli ludzie pochowani na cmentarzu pobliskiej Śródki, a których pracy i wiedzy, gród poznański zawdzięcza potęgę i rozwój? Nowoczesne metody antropologiczne pozwalają na poznanie ich twarzy, po tysiącu latach spojrzenie w oczy pokoleniu czasów Mieszka – budowniczych najstarszych poznańskich fortyfikacji, ich codzienności i ewolucji dotychczasowego świata. Ekspozycja oparta na: zabytkach archeologicznych, video mappingu, hologramach przedstawiających wczesnośredniowiecznych poznaniaków. Towarzyszą jej również filmy popularnonaukowe przybliżające najnowsze ustalenia archeologiczne i antropologiczne związane z przemianami X i XI wieku.
- Rodzina i dziecko w średniowieczu
Gratka dla rodzin z dziećmi. Nowa wystawa czasowa na której można zobaczyć, że dawniej, tak jak i dziś, życie ludzi skupiało się wokół rodzinnego ogniska. Rodziny średniowieczne, podobnie jak współczesne, różniły się od siebie wielkością, miejscem zamieszkania, sposobem i standardem życia. Inaczej żyło się w mieście, inaczej na wsi, a jeszcze inaczej na królewskim dworze. Poza tym każdy członek rodziny miał ściśle określone obowiązki, których wypełnianie miało zapewnić jej przetrwanie i pomyślność.
Myśląc o tej odległej przeszłości stajemy w obliczu wielu pytań. Jacy byli rodzice w tamtych czasach? W jaki sposób opiekowali się dziećmi? Jak wyglądał dziecięcy świat?
Interesującym zabytkom towarzyszą przepiękne zdjęcia. Znajdzie się także miejsce na zabawę, bowiem z myślą o najmłodszych przygotowano kopie dawnych gier i zabawek. Wystawę będzie można zwiedzać do października.
- Śladami Arystotelesa to wystawa nie tylko dla filozofów – związana z 2400. Rocznicą urodzin Stagiryty. Dla wszystkich zainteresowanych bogato ilustrowany album – katalog dostępny bezpłatnie.
Ponadto w sobotę i niedzielę o godzinie 12.00 zapraszamy do zwiedzania z przewodnikiem nowej wystawy zorganizowanej w plenerze Ostrowa Tumskiego: „Fortyfikacje i miejsca obronne na ziemiach polskich od pradziejów do wczesnego średniowiecza -TOP 10”. Wystawa została przygotowana specjalnie z okazji Dni Twierdzy Poznań. To niecodzienna okazja, aby poznać historię budowy umocnień na terenie Polski od najdawniejszych czasów. Ufortyfikowane miejsca z epoki brązu, wczesnej epoki żelaza ukazane w przekroju chronologicznym, z możliwością zwiedzania oryginalnych konstrukcji wczesnopiastowskich w rezerwacie archeologicznym Genius loci.