Nazwa projektu: Początki chrześcijaństwa na poznańskim Ostrowie
Miejsce realizacji: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, ul. Wodna 27, sala wystaw czasowych,
Koordynator projektu: dr Maciej Przybył
Czas trwania: 12 kwietnia 2016 r. do 28 listopada 2016 r.
Finansowanie: Dofinansowano w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Chrzest966
Cele i metody:
Głównym zadaniem realizowanym w ramach projektu jest organizacja wystawy zatytułowanej: „Archeologiczne tajemnice palatium i katedry poznańskiego Ostrowa”.
Celem tej wystawy jest przedstawienie szerokiemu gronu odbiorców roli grodu poznańskiego w krzewieniu chrześcijaństwa w państwie pierwszych Piastów oraz przybliżenie znaczenia chrztu naszego pierwszego historycznego władcy w rozwoju kulturowym ziem polskich.
Wystawa składać się będzie z trzech zasadniczych części.
W części pierwszej zostanie pokazany książęcy zespół pałacowo-sakralny, dominujący na poznańskim Ostrowie w okresie chrztu Mieszka I i należący do wznoszonych wówczas w Europie Łacińskiej reprezentacyjnych rezydencji wczesnośredniowiecznych władców. Najbardziej spektakularnym elementem tej części ekspozycji będzie wykonany w skali 1:1 model kaplicy palatium poznańskiego, w którym odtworzone zostanie oryginalne wnętrze obiektu wraz z wyposażeniem liturgicznym wzorowanym na przedmiotach pochodzących z epoki. Walor scenograficzny tej rekonstrukcji ma wprowadzić widza w świat ówczesnej symboliki chrześcijańskiej, zarówno w wymiarze religijnym, jak i politycznym.
Część druga wystawy poświęcona zostanie członowi katedralnemu grodu poznańskiego, który
wiązany jest tradycyjnie z początkami misji chrystianizacyjnej na ziemiach polskich. Osią merytoryczną, wokół której toczyć się będzie narracja tej części ekspozycji, jest katedra poznańska – jeden z najważniejszych obiektów sakralnych w ówczesnym krajobrazie kulturowym Wielkopolski. Zespół eksponatów tworzyć będą głównie zabytki pochodzące z badań archeologicznych, prowadzonych zarówno w podziemiach obecnej katedry, jak i na terenie tzw. placu katedralnego.
W trzeciej części wystawy pragniemy skupić uwagę widza na rekonstrukcjach wczesnośredniowiecznych zespołów pałacowo-sakralnych, które będą stanowić tło porównawcze dla palatium poznańskiego.
Wystawa adresowana będzie nie tylko do archeologów, historyków sztuki i architektów, ale przede wszystkim do szerszego grona odbiorców, obejmującego m.in. osoby zainteresowane średniowieczną historią Polski, początkami państwowości i chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Ekspozycji towarzyszyć będą różnorodne działania edukacyjne, w tym gra interaktywna z nagrodami, zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz teatr animacji, który przedstawi spektakl o czasach Mieszka I i konsekwencjach przyjęcia chrztu przez naszego władcę.
Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Chrzest966 wystawa będzie dostępna bezpłatnie.
W trakcie wykonywania zadań edukacyjnych przewiduje się współpracę z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli i pedagogami z Wielkopolski, którzy odwiedzając z dziećmi wystawę w ramach lekcji muzealnych będą realizowali w sposób interaktywny program nauczania historii poświęcony problematyce początków Polski.
Wszystkie działania edukacyjne związane z ekspozycją będą miały na celu zwiększenie uczestnictwa grup należących do różnych kategorii wiekowych w kulturalnej ofercie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Wystawa przybliży zwiedzającym kulturową i historyczną wartość miejsc i budowli związanych z kolebką państwowości polskiej.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury