Uprzejmie informujemy, że ze względu na prace konserwatorów z Berlina w dniu 31.05.2016 nieczynna będzie ekspozycja „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie”. Serdecznie zapraszamy na pozostałe wystawy MAP.
Przez 18 lat każdy zwiedzający Muzeum Archeologiczne w Poznaniu mógł podziwiać wyjątkowe eksponaty wystawy egipskiej. Wśród nich datowane na czasy Nowego Państwa cztery urny kanopskie z pokrywami w formie głów czterech Synów Horusa. Urny: Imseti, Hapi, Duamutef, Kebehsenuf wykonano z wapienia. Cztery pojemniki na narządy o wysokości 32 do 36 cm należą do grupy 6 zabytków, które wyjadą w drogę powrotną do Niemiec.
Szczególnie atrakcyjnymi ekspozycyjnie obiektami, które muszą wrócić do Berlina są dwie mumie ludzkie. Będzie to mumia Hor-besa, syna Harsiesisa datowana na Okres Ptolemejski. Mierzące 75 cm długości zmumifikowane ciało trzyletniego chłopca w długą podróży wysłane zostanie w towarzystwie mumii kobiety o imieniu Hat datowanej na Okres Poźny. Mierząca 150 cm długości mumia kobiety nie była spokrewniona z chłopcem.
Galeria Egipska w Muzeum Archeologicznym powstała dzięki współpracy z Muzeum Egipskim i Zbiorem Papirusów w Berlinie oraz Państwowym Muzeum Sztuki Egipskiej w Monachium. Inicjatorem jej stworzenia był wieloletni dyrektor naszego muzeum, profesor Lech Krzyżaniak. Jego przyjaźń z Dietrichem Wildungiem i Sylvią Schoske, dyrektorami muzeów w Berlinie i Monachium, utrwalona w czasie wspólnych badań archeologicznych w Egipcie i Sudanie, zaowocowała wypożyczeniem w 1998 r. obiektów z Berlina, prezentowanych na wystawie zatytułowanej „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie”. Składa się na nią ponad sto zabytków ze wszystkich epok staroegipskiej historii, ukazujących różne aspekty tej niezwykłej kultury. W 2002 r. w muzeum pojawił się berliński obelisk z Athribis, ustawiony na dziedzińcu Pałacu Górków. Te wyjątkowe obiekty, eksponowane w Muzeum Archeologicznym, przybliżają nam kulturę starożytnego Egiptu, stanowiąc zarazem znak polsko-niemieckiej przyjaźni i współpracy kulturalnej.
Pozostałe zabytki ekspozycji nadal będą dostępne dla zwiedzających MAP.