Polska Misja Archeologiczna w Szejch Abd el-Gurna, powszechnie nazywana Misją Eremu poszukuje sponsorów! Archeolodzy prowadzą badania na zachodnim brzegu Luksoru, to teren starożytnych Teb Zachodnich, w pobliżu Doliny Królów i Deir el-Bahari.
Na wzgórzu koło Szejch Abd el-Gurna, zachowały się grobowce dostojników z czasów Średniego Państwa (ok. 2000 p.n.e.), wtórnie użyte do pochówków w czasach późniejszych. Na ich terenie w VI-VIII w n.e. istniał koptyjski (wczesnochrześcijański) erem (pustelnia).
Misja działająca pod egidą Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, przy udziale Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Wrocławskiego, do 2015 roku kierowana była przez Tomasza Góreckiego (Muzeum Narodowe w Warszawie – kierownik misji w latach 2003-2015). Obecnie kierownikiem jest Andrzej Ćwiek (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza & Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – zastępca kierownika misji w 2015 r.) nadzorujący projekt badania struktur faraońskich.
Badania prowadzone są od 2003 roku, koncentrując się m.in na pozostałościach koptyjskiej pustelni. W lutym 2015 r. rozpoczął się projekt badania struktur i znalezisk z okresu faraońskiego (architektury grobowców z czasów Średniego Państwa, jak również wyposażenia grobowego z pierwotnych i wtórnych pochówków). W jego ramach rozpoczęto odkopywanie podziemnej partii grobowca MMA 1152. Szyb grobowy o wymiarach 3,5 x 2,0 m i głębokości 18 metrów prowadzi do ukośnego korytarza o długości 4,5 m, który kończy się drugim pionowym szybem. Jego odkopanie i dotarcie do komory grobowej będzie celem prac w styczniu-marcu 2016 r. Wszystko wymaga oczywiście dużego nakładu środków finansowych.
Informacje na temat dotychczasowej działalności Misji Eremu można znaleźć w internecie:
Bezpośredni kontakt z kierownikiem misji uzyskać można pod adresem mailowym:
andrzejcwiek@yahoo.com