Wśród dziesięciu laureatów wytypowanych w 2013 roku przez Kapitułę Nagrody Naukowej Miasta Poznania stypendium dla młodych badaczy z poznańskiego środowiska naukowego znalazł się Paweł Polkowski – kierujący Pracownią Sztuki Naskalnej poznańskiego Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Miasto Poznań przyznaje nagrody artystyczne i naukowe od 1927 roku. Na przestrzeni lat zmieniały swoje nazwy i dziedziny, w których były przyznawane. Obecnie, nawiązując do tradycji przedwojennej, przyznawane są nagrody artystyczne, naukowe i stypendia dla młodych twórców tych dziedzin. Laureatów wyłaniają powoływane przez Radę Miasta Poznania kapituły złożone z wybitnych artystów i naukowców.

Paweł Polkowski otrzymał stypendium za wkład w badania nad sztuką naskalną Afryki Północno-Wschodniej, w szczególności za realizację projektu badawczego w Oazie Dachla w Egipcie, a także za popularyzację archeologii i działalność dydaktyczną. Prowadzone przez niego studia doskonale wpisują się w archeologiczne badania prahistorii wschodniej Sahary prowadzone przez przodujące w Polsce w tym zakresie poznańskie środowisko naukowe. Nasz pracownik od 2011 roku realizuje w Egipcie projekt badawczy sfinansowany przez Narodowe Centrum Nauki. Jego celem jest nie tylko odkrycie nowych kompleksów petroglifów na Pustyni Zachodniej w Egipcie, ale przede wszystkim próba zastosowania nowego podejścia badawczego do interpretacji sztuki naskalnej, wypracowanego na gruncie tzw. archeologii krajobrazu. Oprócz otrzymanego z NCN grantu badawczego Polkowski jest także laureatem stypendium Fundacji UAM oraz stypendium dla najlepszych doktorantów UAM.