„Nie od razu Polskę zbudowano” –  to hasło kolejnej, XXI już edycji Europejskich Dni Dziedzictwa 2013 w Polsce. Chcemy pokazać Polskę jako państwowość, która ukonstytuowała się w X wieku i trwa do dzisiaj. Pragniemy przypomnieć jaką wartością jest własna państwowość i jakie były koleje jej kształtowania. Europejskie Dni Dziedzictwa 2013 odbędą się tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września (7-8 i 14-15 września 2013). Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uroczysta inauguracja będzie miała miejsce w Opactwie Cysterskim w Wąchocku 7 września.

Tegoroczną edycją EDD chcemy przypomnieć wszelkie formy budowy polskiej państwowości. Nie tylko w sensie dosłownym, czyli kształtowaniu granic na przestrzeni dziejów ale również tym symbolicznym – poczuciu przynależności i związku z historią, językiem, tradycją.

Wybór  tematu wynika w dużej mierze z faktu, że XXI edycja EDD zbiega się z 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. W związku z tym chcielibyśmy także zwrócić szczególną uwagę na rolę powstań narodowowyzwoleńczych, które w świadomości Polaków są symbolami nieustającego dążenia do tworzenia niepodległego państwa i odegrały ogromną rolę w kształtowaniu i zachowaniu narodowej tożsamości. Hasło przewodnie EDD 2013 pozwoli uhonorować wydarzenia związane z tą rocznicą oraz przybliżyć społecznościom lokalnym inne ważne karty polskiej historii, poznanie których uświadomi  – szczególnie młodemu pokoleniu – długą i ofiarną drogę do wolnej Polski oraz fakt, że na wielką historię składa się szereg mniejszych wydarzeń, których ślady znaleźć można w całym kraju. 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego to także jeden z ostatnich momentów na zebranie świadectw przybliżających ten bohaterski zryw, które przetrwały dotychczas tylko w ustnych przekazach rodzinnych.

Pragniemy też skoncentrować się na dokonaniach w zakresie stanowienia prawa, rozwoju gospodarczego, wynalazków i myśli technicznej, wszystkich dziedzinach sztuki, architektury, a także w zakresie dyplomacji, sportu, działalności edukacyjnej, pedagogicznej i wydawniczej.

Program EDD w Muzeum (ul. Wodna 27)

soboty: 7.09 oraz 14.09

Spotkania na wystawie „Tu powstała Polska”

Od 2006 r. w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu dostępna jest wystawa stała „Tu powstała Polska” prezentująca w sposób ciekawy i dostępny najstarsze dzieje naszego regionu – Wielkopolski. W ramach EDD oferujemy zwiedzającym dodatkowe aktywności, które czynią wystawę jeszcze bardziej atrakcyjną i ciekawą: 

godz. 12.00 – Tkanie krajek – warsztaty dla każdego

godz. 13.30 – Średniowieczne kalambury – zabawa na temat życia codziennego w dawnej Polsce

godz. 15.00 –  Moda średniowiecza – zabawa plastyczna

godz. 16.30 – O królewnach i rycerzach – opowiadanie bajek

15.09, godz. 17.00

Koncert: „Michał Zator – średniowieczne ballady” (bilet wstępu w cenie 15 PLN, do nabycia w kasie muzeum od 2. września)

W muzyce najpiękniejsza jest nieprzewidywalność. Połączenie harfy celtyckiej z głosem, osobowością artystyczną Michała Zatora oraz jego rzetelnym wykształceniem na Akademii Muzycznej w Poznaniu budzi wśród publiczności zachwyt i wielkie uznanie. Bogaty repertuar obejmuje utwory klasyczne oraz kompozycje własne. Śpiewa o tęsknocie za dobrem, o nadziei, o tym, że droga do celu wiedzie przez trud. Pasja Michała i niezwykłe zaangażowanie w wykonywaną pracę buduje unikatową muzyczną przestrzeń i zaprasza publiczność do wnętrza, którego klimat budzi w sercu każdego najpiękniejsze uczucia. 

Program EDD w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci na Ostrowie Tumski

  • 07-08.09. 2013 r. Weekend  Jak najstarszą Polskę budowano?

07.09 sobota, Rezerwat czynny w godzinach 11.00-19.00

– godz. 11.00-12.30 Warsztaty  edukacyjne pt. W średniowiecznym grodzie, (dla dzieci w wieku 6-12 lat). (zapisy: rezerwat@muzarp.poznan.pl i tel. 61 852 21 67).

– 13.00-18.00  Historia dla spostrzegawczych– zagadkowy tor przeszkód z nagrodami, dla zwiedzających w każdym wieku

08.09 niedziela Rezerwat czynny w godzinach 10.00-17.00,

– godz. 12.00 zwiedzanie z archeologiem,

– 10.00-15.00 KONKURS dla zwiedzających pt. „Marzy mi się wystawa…”  najciekawszy pomysł tematu wystawy  dotyczącej początków państwa polskiego, zostanie nagrodzony książką Prof. dr hab. Hanny Kočki-Krenz „Na wyspie Ostrów przy której dziś jest Poznań…”

WIECZÓR POPULARNONAUKOWY

godz. 17.00-19.00 Czego jeszcze nie wiemy o początkach Polski?  Otwarty panel dyskusyjny, w którym najnowsze ustalenia i hipotezy dotyczące początków budowania polskiej państwowości przedstawią: historyk – dr hab. Dariusz Andrzej Sikorski z Instytutu Historii UAM oraz archeolog dr Michał Brzostowicz z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Zapraszamy na spotkanie i wzięcie udziału w dyskusji.

  • 14-15.09. 2013 r. Weekend  Archeoskarby

14.09, sobota, Rezerwat czynny w godzinach 11.00-19.00

– godz. 11.00-12.30 Warsztaty edukacyjne Archeoskarby,  zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat do zabawy i poznania tysiącletnich skarbów odkrytych przez archeologów na Ostrowie Tumskim, (zapisy: rezerwat@muzarp.poznan.pl i tel. 61 852 21 67).

 

WIECZÓR POPULARNONAUKOWY

godz. 17.00-19.00 Archeoskarby Ostrowa Tumskiego –  Prezentacja multimedialna i wykład popularno-naukowy mgr Mateusza Sikory z Rezerwatu Archeologicznego Genius loci , dotyczący pojęcia terminu „skarb” i niezwykłych odkryć na obszarze wyspy tumskiej w Poznaniu.

15.09,  niedziela, Rezerwat czynny w godzinach: 10.00-15.00,

– 12.oo – zwiedzanie z archeologiem.

– 10.00-15.00 KONKURS plastyczny z nagrodami dla dzieci  pt. „Gdybym żył w czasach Mieszka…”  

Koordynator ogólnopolski:

 

 

 

 

 

Patron honorowy:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

 

 

 

 

 

Patronat medialny:

 

 

Serwis Archeowieści

       
             

 

 

 

 

 

 

Partner imprezy: