Noc Muzeów w Muzeum Archeologicznym (19 maja 2012 r.) zapowiada się wyjątkowo. Wyjątkowo, bo tym razem wychodzimy poza mury naszej instytucji. Zapraszamy na płytę Starego Rynku (obok pręgierza) o godz. 21:00 na spektakl „Szachy wg Jana Kochanowskiego”, przygotowany przez Balet Dworski „Cracovia Danza”.
Jest to spektakl baletowo – pantomimiczny, ilustrowany muzyką renesansu polskiego, włoskiego i francuskiego w reżyserii Paweł Winsczyka.
Poprzez taniec i pantomimę połączone z żywym słowem przedstawiony zostanie publiczności poemat pt. „Szachy” Jana Kochanowskiego, nie mający sobie równych w mistrzowskim opisie królewskiej gry. Pełen wyobraźni i humoru tekst, ukazujący postacie pełne uczuć i emocji, żywa i dynamiczna akcja, sprawiają, że dzieło to stało się wspaniałym materiałem do stworzenia spektaklu opartego na tańcu renesansowym i ruchu pantomimicznym.
Sceny gry w szachy, ilustrowane pantomimicznym ruchem postaci w fantastycznych maskach, wprowadzają widza w baśniowy świat rozgrywek szachowych. Premiera spektaklu odbyła się w 2003 roku w Krakowie podczas IV Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”.
Spektakl będzie dopełnieniem innych atrakcji przygotowanych na Noc Muzeów przez archeologów. Muzeum przy ul. Wodnej 27 zamieni się w wielkie pole gier różnego typu – od tych ze starożytnego Egiptu po współczesne szachy. Zapraszamy do rozgrywek pośród zabytków na naszych wystawach – gry tematycznie będą do nich nawiązywać.
Szczegółowy program
19 maja 2012 r.
Noc Gier
w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu
ul. Wodna 27 i Stary Rynek
Stary Rynek (obok pręgierza)
21:00 – 21:45 – spektakl Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” pt.: „Szachy wg J. Kochanowskiego”
Muzeum Archeologiczne – sala audiowizualna
18:00 – 19:30 – wykład popularno – naukowy pt.: „Gry egipskie” (mgr Kamila Dolata – Goszcz)
20:00 – 21:30 – wykład popularno – naukowy pt.: „Świat mezopotamskich gier” (mgr Łukasz Bartkowiak)
22:00 – 23:30 – wykład popularno – naukowy pt.: „Europejskie początki szachów” (mgr Agnieszka Stempin)
Muzeum Archeologiczne – sala dydaktyczna
18:00 – 01:00 – Możliwość rozgrywek w różne gry planszowe
Muzeum Archeologiczne – dziedziniec
19:00 – 21:00 i 22:00 – 00:00 – Gra wielkoformatowa dla dzieci „Kolorowa Polska”
Sklep BARD – możliwość gry w karty i gry planszowe
Swoje stoisko z napojami będzie miał sklep „Młynek do kawy”, gdzie będzie można zakupić napoje dla ostudzenia emocji wywołanych uczestnictwem w grach
Sale wystawowe
Na wszystkich salach wystawowych porozstawiane zostaną gry planszowe, których fabuła będzie nawiązywała do okresu dziejów prezentowanego na danej ekspozycji