Tym razem spotkanie w ramach Młodzieżowego Klubu Miłośników Archeologii poprowadzi
mgr Ewelina Trafalska-Krahel

Zajęcia odbędą się 12 grudnia 2012 r. o godz. 16.15, zbiórka w holu muzeum. Wstęp wolny!

Skandynawowie w niezwykle istotny sposób wpłynęli na dzieje wczesnośredniowiecznej Europy. Dzięki swoim wyprawom zapoczątkowali nowy okres w historii nazwany epoką wikingów. Obecność Skandynawów na rozległych terenach naszego kontynentu wiązała się z poznawaniem i przejmowaniem pewnych elementów kultury innych społeczeństw, jak również z zapoznaniem się z ogólnie pojętą kulturą chrześcijańską. Te elementy kulturowe mogły dotyczyć również stroju, który jest charakterystycznym, wizualnym komunikatem przynależności człowieka do danego ludu, grupy społecznej, zawodu czy epoki historycznej.

Celem prelekcji jest przedstawienie wyników badań nad rekonstrukcją kobiecego i męskiego stroju skandynawskiego z epoki wikingów, to jest z IX – XI wieku oraz zapoznanie słuchaczy z metodami i różnymi rodzajami źródeł, które wykorzystuje się do rozważań na temat wyglądu dawnej odzieży. Do źródeł, na podstawie których dokonano rekonstrukcji, należeć będą m.in.:  kamienie obrazkowe, złote plakietki i figurki przedstawiające postaci ludzkie, zawieszki przedstawiające walkirie, różnego rodzaju przedmioty z wizerunkiem ludzi, krajki, hafty, biżuteria, fragmenty tekstyliów i kompletnej odzieży, freski, ryciny z manuskryptów i naczynia z wizerunkami postaci lub motywami zdobniczymi, jak również źródła pisane – w tym fragmenty sag i pieśni.

Prelekcja ma również na celu przekazanie słuchaczom, iż strój odzwierciedla osobowość jednostki i grupy, do której ona należy. Jest swoistym kodem kulturowym, w którym zawarte są wiadomości o człowieku i społeczeństwie, w którym żyje. Ubiór człowieka przekazuje nam informacje  na temat poczucia jego estetyki, często wyraża etniczność, status materialny i społeczny oraz zaznacza płeć noszącej go osoby. Pozwala na wyróżnienie się z ogółu społeczeństwa pewnych szczególnych jednostek, które dzięki ubiorowi chcą zaznaczyć swoją wyjątkowość. W kontekście grobowym mówi z kolei o rytuałach i wartościach oraz majętności zmarłego i rodziny organizującej pogrzeb.

Choć wiele aktualnych koncepcji odnośnie rekonstrukcji stroju może w przyszłości okazać się błędnymi, warto zadawać pytania i zwracać uwagę na często pomijane tekstylia