28 lipca odbędzie się kolejna, trzecia już edycja „Dnia Archeologii”. Wydarzenie odbywać się będzie jedynie w przestrzeni Internetu. Celem tej inicjatywy jest przedstawienie zawodu archeologa, poznanie archeologów i ich pracy, a także podniesienie świadomości na temat znaczenia i ważności archeologii we współczesnym świecie. Wydarzenie to posiadać będzie całkowicie „wirtualny” charakter i odbędzie się za pośrednictwem strony internetowej: www.dayofarchaeology.com.
Zachęcamy do publikowania wpisów. Może być to krótki tekst, zdjęcie, rysunek czy film.

 

 

O czym pisać?

Zasadniczo, to od Ciebie zależy, na jaki temat zamieścisz wpis. Generalnie, chodzi o to, aby opisać swój dzień pracy w archeologii – chcemy dowiedzieć się, jakie zadania codzienne wykonujesz, nad czym aktualnie pracujesz, dlaczego zaangażowałeś się w daną dziedzinę archeologii, jakie projekt naukowy realizujesz, jeśli zaś pracujesz na wykopaliskach, co odkryłeś, bądź też dlaczego chciałeś zostać archeologiem itp. Pamiętaj, że czytelnicy mogą nie rozumieć wszystkich specjalistycznych terminów, jakich używają archeolodzy, postaraj się więc, aby twój język był zrozumiały i w razie konieczności krótko zdefiniuj używane terminy.

 

Jak dodawać wpisy

Jeśli chcesz wziąć udział w „Dniu Archeologii”, wyślij najpierw email na adres: dayofarchaeology@gmail.com, abyśmy mogli zorientować się w ewentualnej liczbie uczestników i przygotować loginy. Swój post będziesz mógł dodać bezpośrednio na naszej stronie internetowej według otrzymanej instrukcji. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie dodać wpis, chętnie umieścimy go na stronie w Twoim imieniu. Wyślij go do nas na adres: dayofarchaeology@gmail.com, my zajmiemy się całą resztą.

 

O projekcie

Inicjatywa „Dnia Archeologii” jest organizowana przez zawodowych archeologów na zasadzie wolontariatu, uczestnictwo w niej jest bezpłatne. „Dzień Archeologii” opiera się jedynie na dobrej woli i pasji do publicznego zaangażowania się w archeologię!

Projekt w Polsce jest tworzony w Instytucie Prahistorii UAM w Poznaniu, w ramach europejskiego projektu NEARCH (www.nearch.eu), którego celem jest stworzenie dialogu między społeczeństwem a naukowcami. Jest on kontynuacją pilotażowej edycji „Dnia Archeologii 2015”, zorganizowanej w naszym kraju ubiegłym roku. Obecnie projekt został także rozszerzony na inne kraje, m.in. Grecję, Holandię, Francję, Włochy, Hiszpanię oraz Niemcy.

Inicjatywa została objęta honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Wożniaka, Komitet Nauk Pra- i Protohistorycznych, Muzeum w Biskupinie, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu oraz Polską Akademię Nauk, oddział w Poznaniu.

 

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych archeologią do zaangażowania się w inicjatywę i publikowania wpisów, by poprzez udział uwypuklić powody, dla których archeologia posiada ważne znaczenie nie tylko dla ochrony przeszłość, lecz również projektowania naszej wspólnej przyszłości!

 

Kontakt:

www.dayofarchaeology.com/dzienarcheologii/