Od 10 kwietnia 2015r. odwiedzający Muzeum Archeologiczne w Poznaniu mogą podziwiać ekspozycję zatytułowaną: „Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII w. p.n.e. – VI w. p.n.e.)”. Badania archeologiczne prowadzone na stanowisku Domasław 10/11/12, pow. wrocławski przez Zespół Badań Ratowniczych Instytutu Archeologii i Etnologii PAN Oddział Wrocław w latach 2006-2008, doprowadziły do zidentyfikowania obecności społeczeństw bytujących w tym miejscu od młodszej epoki kamienia po okres wędrówek ludów.
Rozległe cmentarzysko tzw. kultury łużyckiej zostało rozpoznane prawie w całości (brak uchwyconej części północnej), co w polskiej archeologii należy do rzadkości. Przeprowadzenie badań archeologicznych na tak dużym obszarze, późniejsza dokumentacja, analityczne opracowania pozyskanych danych oraz wykonanie szeregu analiz specjalistycznych pozwalają na zgłębienie wielu aspektów związanych ze śmiercią, ale także z życiem ówczesnej społeczności.
Już w środę 17 czerwca 2015r. gościem Muzeum Archeologicznego będzie dr Dagmara Łaciak z Instytutu Prahistorii WH UAM w Poznaniu. Jej wystąpienie pt: „Żywi i umarli – obraz społeczeństwa późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza na przykładzie nekropolii w Domasłwiu, pow. wrocławski” pozwoli nam zapoznać się z aktualnym stanem badań stanowiska, a także przybliży nam kwestię materialnych przejawów ludzkiej działalności w odniesieniu do już znanych stanowisk sepulkralnych pochodzących z Górnego Śląska (Kietrz, Świbie) oraz z Wielkopolski (np. Gorszewice, Chojno-Golejewko, Nadziejewo, Szadek).
Wykład odbędzie się o godzinie 11.00 w sali Audiowizualnej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Wstęp wolny.