Wykład „Kurhany z epoki brązu nad górnym Dniestrem”, który przedstawi dr hab. Przemysław Makarowicz (Instytut Prahistorii UAM w Poznaniu) odbędzie się 13 marca 2013 r. (środa), o godz.11.00 w sali audiowizualnej Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (ul. Wodna 27). Wstęp wolny!
Nekropola w Bukivnej (Bukównej) liczy około 50 kopców w trzech zgrupowaniach usytuowanych na wysokim brzegu Dniestru. Stanowisko było badane przed wojną przez archeologów polskich i ukraińskich z Zakładu Prehistorii Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie (rozpoznano 13 kopców).
Badania Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na cmentarzysku kurhanowym z połowy II tys. BC prowadzone są wspólnie z Instytutem Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie i Katedrą Etnologii i Archeologii Narodowego Uniwersytetu Przykarpackiego w Ivano-Frankivsku. W trzech wyeksplorowanych dotąd kurhanach odkryto kamienno-drewniane konstrukcje grobowe, liczne depozyty naczyń, narzędzia krzemienne i spektakularne wyroby z brązu i złota. Stylistyka wyrobów wskazuje na ich pochodzenie zakarpackie i kontakty ‚elit kurhanówych’ z wysoko rozwiniętymi kulturami Kotliny Karpackiej.