Mgr Adriana Romańska
Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Poznań
Wielokulturowa strefa funeralna na stan. 9 w Grabkowie, gm. Kowal, woj. kujawsko – pomorskie (od neolitu po okres lateński).
Stanowisko 9 w Grabkowie, odkryte zostało w 2000r w wyniku badań rozpoznawczych prowadzonych w związku z planowana budową autostrady A1 (odcinek włocławski).
Badania wykopaliskowe, z ramienia Instytutu Prahistorii i Fundacji UAM prowadzili: mgr Magdalena Żerek i mgr Adriana Romańska. W wyniku prowadzonych przez dwa sezony (2008 i 2009 r.) prac, eksploracją objęto powierzchnię objęto powierzchnię 100,25 ara, rejestrując 482 obiekty nieruchome, 28 527 fr. ceramiki, 3 zapinki brązowe, 6 brązowych kabłączków, 4 szpile brązowe oraz 243 narzędzia kamienne i krzemienne.
Pozyskane materiały wyznaczają kolejne fazy użytkowania stanowiska:
1. Kultura pucharów lejkowatych (osada, qasimegalit)
2. Kultura amfor kulistych (osada)
3. Kultura iwieńska (ślad osadniczy?)
4. Wczesny okres epoki brązu (horyzont trzciniecki) (osada)
5. Kultura łużycka (cmentarzysko, osada)
6. Młodszy okres przedrzymski (osada)
7. Okres wczesnego średniowiecza (osada)
8. Okres późnego średniowiecza (ślad osadniczy)
9. Okres nowożytny (ślad osadniczy)
Do najistotniejszych (prócz cmentarzyska KŁ) należy bez wątpienia odkrycie rozległej strefy funeralnej w NE części objętej eksploracją powierzchni. Strefa ta, założona przez społeczności neolityczne (KPL), wykorzystywana była także w okresie wczesnego brązu (KI), oraz przez społeczności KŁ (częściowo wykorzystywana także jako źródło wyselekcjonowanego i łatwo dostępnego surowca -wtórnie wykorzystywano kamienie z megalitu w konstrukcjach jam grobowych, jak i wykonywano z nich narzędzia codziennego użytku – żarna, rozcieracze). Podobną funkcję quasimegality pełniły najprawdopodobniej w okresie późnolateńskim (w E części strefy funeralnej zarejestrowano pojedyncze „samotne kubki”)
Mgr Aleksandra Ziarek
Archeologiczna Pracownia Badawcza „THOR”, Łódź
Sprawozdanie z ratowniczych badań archeologicznych w Żernikach, gm. Kórnik, woj. wielkopolskie
Przedstawienie wyników badań związanych z przeprowadzeniem prac przed planowaną budową hali przemysłowej w miejscowości Żerniki. Rezultatem przeprowadzonych prac archeologicznych było odkrycie śladów osadnictwa (43 obiekty określone kulturowo). W oparciu o analizę materiału zgromadzonego w wyniku badań (900 fragmentów ceramiki) udało się ustalić, iż osadnictwo związane jest z wczesną fazą kultury pomorskiej.