Mgr Alina Jaszewska 
Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska mgr Alina Jaszewska, Zielona Góra

Droga ekspresowa S11. Wstępne wyniki badań archeologicznych na i odcinku Zachodniej Obwodnicy Poznania (odcinek Złotkowo – Głuchowo)

W 2009 rok (lipiec – grudzień), na ponad 14-kilometrowym, I odcinku Zachodniej Obwodnicy Poznania pomiędzy Złotowem a Głuchowem (Autostrada A – 2), przeprowadzono badania Archeologiczne o charakterze ratowniczym, którymi objęto 41 stanowisk i punktów osadniczych, o łącznej powierzchni 1912, 22 ara. Prace realizowane były przez Konsorcjum Archeologiczne w składzie: pracownia Archeologiczno – Konserwatorska Alina Jaszewska z Zielonej Góry, Fundacja UAM z Poznania i Archeologiczna Pracownia Badawcza „THOR” Piotr Pachulski z Niechanowa, na zlecenie generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu. Na stanowiskach rejestrowano ślady osadnictwa od okresu neolitu po późne średniowiecze i nowożytność. Obecnie prezentujemy wstępne wyniki tych badań.

 

Mgr Kornelia Piasecka 
Archeologiczna Pracownia Badawcza „THOR” Piotr Pachulski, Niechanowo

Batorowo, stan. 19, gm . Tarnowo Podgórne, pow. poznański – osada wczesnośredniowieczna

Stanowisko 19 w Batorowie, gm. Tarnowo Podgórne położone jest na trasie planowanej zachodniej obwodnicy Poznania. Na przebadanym obszarze stwierdzono istnienie pozostałości osadnictwa ludności: kultury łużyckiej, kultury przeworskiej, wczesnego średniowiecza oraz okresu nowożytnego. Znaczną część obiektów stanowiły paleniska, głównie wczesnośredniowieczne. Z obiektów pozyskano głównie materiał ceramiczny, ponadto kości zwierzęce, polepę, pojedyncze krzemienie i żużel oraz kilka zabytków wydzielonych.

 

Mgr Aleksander Piasecki 
Archeologiczna Pracownia Badawcza „THOR” Piotr Pachulski, Niechanowo

Zakrzewo, stan. 12, gm . Dopiewo, pow. poznański – osada wielokulturowa

Stanowisko 12 w Zakrzewie, gm. Dopiewo położone jest na trasie planowanej zachodniej obwodnicy Poznania. Na przebadanym obszarze stwierdzono istnienie pozostałości osadnictwa ludności: kultury pucharów lejkowatych, kultury łużyckiej, kultury przeworskiej, wczesnego i późnego średniowiecza. Z badań pozyskano głównie materiał ceramiczny, ponadto kości zwierzęce, polepę, krzemienie i żużel. Zabytki wydzielone stanowią miedzy innymi ciężarki tkackie, narzędzia krzemienne oraz przęślik.

 

Mgr Piotr Wolanin 
Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska mgr Alina Jaszewska, Zielona Góra

Wstępne wyniki archeologicznych badań ratowniczych na trasie planowanej zachodniej obwodnicy miasta Poznania w ciągu drogi ekspresowej na odcinku Złotkowo – Autostrada A2 (Głuchowo)

Referat obejmuje wstępne wyniki archeologicznych badań ratunkowych na trasie planowanej zachodniej obwodnicy w ciągu drogi ekspresowej S – 11 na odcinku Złotkowo – Autostrada A – 2 (Głuchowo). Do prezentacji wybrano stanowiska archeologiczne zlokalizowane w Głuchowie, gm. Komorniki, woj. Wielkopolskie (stan. 16 i 30) oraz Swadzim, gm. Tarnowo Podgórne (stan. 12 i 13). Prace prowadzone były w sezonie 2009 przez zespoły związane z Pracownią Archeologiczno – Konserwatorską mgr Aliny Jaszewskiej z Zielonej Góry. Odkryte podczas badań relikty wiążą się z osadnictwem ludności kultury łużyckiej oraz osadnictwem z okresu wczesnośredniowiecznego.