W ramach odbywających się III Dni Kultury Solidarności serdecznie zapraszamy na sympozjum „Muzeum w przestrzeni obywatelskiej”. To debata programowa poświęcona roli muzeum w tworzeniu kultury solidarności i integracji społecznej.
DATA: 15 listopada 2012 (czwartek), g. 11.00 – 13.30
MIEJSCE: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, ul. Wodna 27.
Współczesne muzeum jako instytucja kultury świadomie wkraczająca w przestrzeń życia publicznego, pozostaje w istotny sposób przywiązana do obiektów, które przechowuje i eksponuje. Wynikająca z tożsamości muzealiów specyfika tego podmiotu kultury, łączy się z istotnymi pytaniami o jego miejsce w życiu społecznym. Czy muzeum powinno pozostać „świątynią” przeszłości, czy komunikować się z „rynkiem” obecnie rozwijanych idei? Czy może w inny sposób jest w stanie kształtować relacje społeczne i obywatelskie?
Inicjowana za pośrednictwem sympozjum dyskusja wiąże się z ogólnopolską debatą nad kształtem Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego – dokumentem, tworzonym pod kierunkiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głos środowisk muzealniczych oraz organizacji działających na polu kultury pamięci powinien w tej debacie wybrzmieć z należną im rolą kulturotwórczą i społeczną. Współudział muzeum w tworzeniu pewnego typu „wrażliwości, „wspólnotowości” oraz „solidarności” związanej ze spotkaniem w przestrzeni zabytków kultury materialnej, dzieł sztuki czy innych obiektów dziedzictwa historycznego, jest bowiem jednym z czynników stanowiących o mocnym podłożu społecznym tej instytucji.
Sympozjum organizowane przez Fundację Kolegium Wigierskie i Stowarzyszenie Wydawnicze „Barki” przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego oraz Muzeum Archeologicznym w Poznaniu jest więc okazją do spotkania i rozmowy na temat roli muzeum w kształtowaniu samorządności obywatelskiej. Sympozjum odbywa się w ramach Festiwalu Kultury Pamięci, który jest fragmentem organizowanych po raz trzeci Dni Kultury Solidarności. O tym, przez jakie formy działalności instytucje muzealne mogą wpływać na integrację społeczną, rozwój obywatelskiego kapitału i budowanie kultury solidarności, będziemy dyskutować w Poznaniu w gronie muzealników, twórców dzieł społecznych, animatorów kultury oraz przedstawicieli nauki i życia intelektualnego Wielkopolski i innych regionów kraju.
W panelu otwierający debatę programową udział wezmą:
prof. Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu,
prof. Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, przewodniczący Rady Programowej NIMOZ,
Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałac w Wilanowie, przewodniczący Rady ds. Muzeów przy MKiDN
Waldemar Rataj, pełnomocnik Dyrektora NIMOZ d/s strategii Instytutu.
Moderacja debaty: Michał Kępski