19-21 V 2011
Informacja przestrzenna stanowi podstawowy typ danych w badaniach archeologicznych. Sposób zapisu i integracji danych przestrzennych rzutuje na efektywność i zakres interpretacji. Dokumentacja i analiza źródeł archeologicznych prowadzone są obecnie z udziałem tachymetrii elektronicznej, cyfrowej fotogrametrii, pomiarów geofizycznych czy z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych. Dane tego typu można określić wspólnym terminem danych geoprzestrzennych. Specjalistycznym narzędziem służącym zbieraniu, przechowywaniu, przetwarzaniu i prezentacji danych geoprzestrzennych są Systemy Informacji Geograficznej (Geographic Information System – GIS). Ich najważniejszą cechą jest możliwość łączenia i analizowania zróżnicowanych danych w celu pozyskiwania jakościowo nowych informacji. Umożliwia to wykonywanie złożonych analiz między innymi dawnych krajobrazów kulturowych, struktur i relacji osadniczych a także modelowanie procesów kulturowych jako uproszczonej reprezentacji rzeczywistości.
Obecność Systemów Informacji Geograficznej w różnych dziedzinach nauki zmienia sposób pozyskiwania, przechowywania i analizowania danych jak i sposób myślenia o przestrzeni. Stosowanie GIS sprawia, że zarówno prace terenowe jak i analizy kameralne stają się bardziej efektywne i precyzyjne oraz zapobiega utracie informacji. GIS wspomaga planowanie regionalne i zarządzanie zasobami kulturowymi, pozwalając na natychmiastowy dostęp do gromadzonych danych oraz łączenie wieloaspektowych wyników w syntetyczną całość. W ostatnich latach, coraz wyraźniej dostrzegamy, iż pełne wykorzystanie GIS w archeologii staje się sprawą kluczową w celu ujednolicenia procesu przetwarzania informacji oraz określania czasowych i przestrzennych zależności pomiędzy różnymi elementami przestrzeni badań pradziejowych.
Proponowana konferencja ma na celu wymianę poglądów oraz doświadczeń badaczy stosujących Systemy Informacji Geograficznej w codziennej praktyce zawodowej oraz upowszechnienie powyższych metod w środowisku polskiej archeologii.
Sympozjum planowane jest jako dwuczęściowe – obejmujące sesje referatowe (w tym komunikaty i prezentacje posterowe) oraz praktyczne warsztaty kameralne (komputerowe) z użyciem oprogramowania geoinformacyjnego i warsztaty terenowe na stanowisku archeologicznym na Ostrowie Lednickim (Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy).
Oficjalna strona sympozjum: http://geoinfo.amu.edu.pl/gisarcheo/index.php?tb=1