Mówimy, że świat interesuje się wielkimi wydarzeniami i wielkimi ludźmi. Wojny, bitwy, traktaty polityczne, epokowe odkrycia, nazwiska wybitnych przywódców, twórców kultury czy wynalazców zapełniają karty podręczników historii oraz pierwsze strony gazet. Jednak w życiu codziennym często ważniejsze są sprawy lokalne, problemy, które rozwiązujemy wspólnie z sąsiadami na naszym własnym „podwórku”. Nasze małe ojczyzny, wioski i miasta, gminy i parafie na ogół obchodzą nas bardziej niż odległy świat. Tutaj bowiem życie toczy się według ustalonych reguł, mamy swoje prawdy i swoje autorytety, swoje sukcesy i swoje porażki, spieramy się lub jednoczymy w obliczu lokalnych katastrof i zagrożeń płynących z zewnątrz, tworzymy społeczność, w której wszyscy się znają i nikt nie jest anonimowy, gdzie każdy może liczyć na pomoc drugiego człowieka i gotów jest pomagać innym w biedzie. To nasz świat, który nas kształtuje i wychowuje, to nasz dom, który nieustannie budujemy, ulepszamy, którego bronimy i w którym czujemy się bezpiecznie.
Od wieków wielka historia toczy się obok małych codziennych spraw. Podobnie było w średniowieczu. W tamtym okresie lokalne środowiska tworzyły wioski oraz wspólnoty sąsiedzkie, nazywane w źródłach pisanych „opolami” lub „osadami”. Od XIII wieku, wraz z umacnianiem się chrześcijaństwa i docieraniem tej religii do najbardziej odległych zakątków kraju, coraz ważniejszą rolę zaczęły odgrywać parafie. Inne formy samorządności kształtowały się natomiast w zgromadzeniach zakonnych oraz w miastach lokowanych na prawie niemieckim. Funkcjonowanie takich wspólnot miało duże znaczenie zarówno dla małego regionu, jak też dla całego państwa. To przede wszystkim z rodzinną wioską i jej najbliższym otoczeniem, obejmującym lasy, pola, łąki, wzgórza, jeziora, rzeki oraz sąsiednie skupiska ludzkie identyfikował się człowiek średniowiecza. I choć sprawy lokalne nierzadko obchodziły tylko mieszkańców takiej krainy, to jednak w tych małych społecznościach jak w soczewce skupiały się problemy, którymi żył cały kraj.
A zatem wspólnoty lokalne oraz ich znaczenie w średniowiecznej Polsce i Europie będą głównym tematem IX Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą. Tej problematyce poświęcone będą wykłady popularno-naukowe, wystawy archeologiczne, prezentacje multimedialne oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży; do niej nawiązywać będą również inscenizacje historyczne, spektakle teatralne i koncerty. Niezbędne tło stworzą natomiast prezentacje dawnych rzemiosł oraz pokazy walk, stanowiące stałe punkty programu lądzkiej imprezy, popularyzującej wiedzę o średniowieczu. Nowością tej edycji naszego festiwalu będzie „Forum Lokalne”, w którym zastanawiać się będziemy nad wykorzystaniem historii i jej zabytków w promocji małych ojczyzn.
Zapraszamy do Lądu, miejsca pięknego i niezwykłego, gdzie wielka historia splata się z dniem dzisiejszym. Zapraszamy na spotkanie ze średniowieczem, z wojami, rycerzami i mnichami, z kupcami i rzemieślnikami, muzykami i kuglarzami, na spotkanie z epoką, która oczaruje Was niepowtarzalnym klimatem. Przyjedźcie i stańcie się dumnymi obywatelami Lądu! Bo tylko tutaj, poznając uroki nadwarciańskiej krainy, poczujesz się w pełni Europejczykiem.
Michał Brzostowicz
Kontakt:
Michał Brzostowicz (Muzeum Archeologiczne w Poznaniu) – tel. 61 852 82 51; e-mail: michal.brzostowicz@muzarp.poznan.pl
Piotr Pawlak (Muzeum Archeologiczne w Poznaniu) – tel. 61 852 82 51; e-mail: piotr.pawlak@muzarp.poznan.pl
Joanna Słowińska (Starostwo Powiatowe w Słupcy) – tel. 63 275 86 11; e-mail: joanna.slowinska@powiat-slupca.pl
Organizacja Forum Lokalnego:
Ewa Matyba (Starostwo Powiatowe w Słupcy) – tel. 63 275 86 28; e-mail: ewa.matyba@powiat-slupca.pl
Jacek Wrzesiński (Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich) – tel. 61 880 00 76; e-mail: jaled@wp.pl
Organizatorzy Festiwalu: Starostwo Powiatowe w Słupcy, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska”, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich – Oddział w Poznaniu, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Urząd Gminy w Lądku, Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie oraz Fundacja „Patrimonium” w Poznaniu
Więcej informacji znajdziesz na: www.festiwal-lad.pl