MIŁOŚĆ, DAMY I RYCERZE

 

V Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą

6-7 czerwca 2009 r.

             Średniowiecze – czas szlachetnego rycerstwa, warownych zamków, wojen i turniejów – było również epoką wielkich romansów i uniesień miłosnych. Mówi się nawet, że to właśnie w XII stuleciu wynaleziono prawdziwą miłość, doszedł do głosu nowy sposób rozumienia i przeżywania tego jednego z największych i najpiękniejszych doświadczeń w życiu człowieka.
       W sidłach owej miłości znaleźli się główni bohaterowie tamtego okresu – rycerze oraz wybranki ich serca – damy , których niezwykłe przygody i romanse opiewane były w wielu ówczesnych poematach i liryce dworskiej przez wędrownych pieśniarzy, trubadurów czy truwerów. Któż dziś nie zna, chociażby ze szkolnych lektur, wielkich literackich kochanków tej epoki: Tristana i Izoldę czy Lancelota i Ginewrę? Z jednej strony szlachetny, pełen cnót rycerskich, młody rycerz, z drugiej piękna, subtelna i pełna wdzięku dama – ofiary „opętania rodzącego się ze spotkania oczu”, miłości prawdziwej, szczerej i bezinteresownej.
       Dla wielu szlachetnych ludzi średniowiecza odkrywanie miłości stało się wręcz filozofią życia. Dotyczyło to zwłaszcza żądnych przygód błędnych rycerzy, którzy często odsunięci od dziedzictwa szukali szczęścia na dalekich wyprawach, pielgrzymkach czy służbie na dworach monarszych. Obrona istoty słabszej, a więc m.in. dwornej damy, troska o nią, była jednym z ważnych elementów kodeksu rycerskiego, a codziennym zajęciom rycerza towarzyszyło niemal zawsze adorowanie kobiety, dbanie o jej względy, szukanie w jej oczach podziwu dla własnej dzielności i waleczności.
       Szczególnym wyrazem tych dążeń były turnieje rycerskie – kolorowe, wręcz teatralne spektakle, na których otwierała się przed rycerzami okazja zdobycia majątku, sławy i nierzadko pięknej damy. Biorący udział w pojedynku rycerz dostawał od darzącej go względami kobiety chusteczkę lub szarfę, którą po zwycięstwie zawiązywał na kopii i zwracał ją wybrance swego serca. Innym bogatym widowiskiem dworskim, kiedy serca młodych dam i dworek biły zazwyczaj mocniej, była uroczystość pasowania na rycerza. Możemy sobie tylko wyobrazić, jakąż dumą w obecności dworskich kobiet musiało napawać młodego szlachcica przyjęcie z rąk księcia miecza i złotych ostróg?
       Wszystkich tych, którzy pragną przeżyć atmosferę tamtych stuleci, zobaczyć prawdziwy turniej rycerski, pasowanie na rycerza a także posłuchać poezji i muzyki dworskiej, zapraszamy do Lądu nad Wartą, do grodu i klasztoru, gdzie jak co roku będziemy się bawić i uczyć. Obok kolorowych widowisk, koncertów i spektakli nie zabraknie również wystaw, zajęć i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, projekcji filmowych oraz wykładów o średniowiecznej kulturze dworskiej i życiu codziennym rycerstwa.
       Koniecznie musicie nas odwiedzić!

Maciej Przybył

Kontakt:

Piotr Pawlak (Muzeum Archeologiczne w Poznaniu), tel. 061 852 82 51, e-mail:pitus41@poczta.onet.pl

Joanna Słowińska (Starostwo Powiatowe w Słupcy), tel. 063 275 86 11, e-mail:slowinska1@wp.pl

Agnieszka Stempin (Muzeum Archeologiczne w Poznaniu), tel. 061 852 82 51, e-mail:aguskazuk@poczta.onet.pl

 

Konsultacja merytoryczna Festiwalu: Michał Brzostowicz, Maciej Przybył, Jacek Wrzesiński