Zbiory Archiwum Naukowego
I. Teczki miejscowości
Teczki zawierają tzw. polową dokumentację archeologiczną (sprawozdania z badań, inwentarze, dzienniki badań), dokumentację konserwatorską (zgłoszenia o przypadkowym odkryciu, karty rejestracyjne stanowisk, decyzje o wpisaniu do rejestru zabytków) a także różnego rodzaju notatki i luźne zapiski, korespondencję, wyciągi z literatury, notatki prasowe i nadbitki publikowanych materiałów. Zainwentaryzowane są w tzw. Inwentarzu teczek wg następującego układu: np. MAP – t. m. – 1 (teczka Adolfowo, gm. Margonin, woj. wielkopolskie)
Archiwalia w teczkach uzupełniają złożone w tubach plany wykopaliskowe i rysunki zabytków. Posiadają one osobny inwentarz i uporządkowane są alfabetycznie wg miejscowości wraz z numerem stanowiska archeologicznego, z którego pochodzi dana dokumentacja rysunkowa (np. Baborówko, stan.1, gm. Szamotuły)
II. Archiwalia dotyczące dziejów archeologii poznańskiej
Zbiór ten stanowią dokumenty dotyczące działalności Muzeum Archeologicznego w Poznaniu a także wcześniejszych instytucji i towarzystw archeologicznych poprzedzających jego powstanie. Do dokumentacji tej zalicza się następujące akta:
– korespondencja pruska dotycząca ochrony zabytków z lat 1822-1918,
– akta Towarzystwa Przyjaciół Nauk Poznańskiego i Muzeum im. Mielżyńskich z lat 1857-1935
– akta Historische Gessellschaft für die Provinz Posen (HG) z lat 1885-1894,
– akta Provinzial Museum (PM) z lat 1894-1904,
– akta Kaiser Friedrich Museum (KFM) z lat 1904-1918,
– akta Muzeum Wielkopolskiego (MW) z lat 1919-1939,
– akta Landesamt für Vorgeschichte (LfV) i innych instytucji z lat 1939-1945,
– akta Kierownictwa Badań nad Początkami Państwa Polskiego z lat 1949-1953
– wybrane akta Muzeum Prehistorycznego/Archeologicznego – po 1945 roku
Spis akt zawarty jest w Inwentarzu archiwaliów do dziejów archeologii wg następującego układu: MAP – A – dz – 1, MAP – A – dz – 1/1, MAP – A – dz. – 2 itd.
III. Zbiory prywatne (spuścizny)
Na archiwalia te składają się niekompletne spuścizny po wybitnych archeologach, pracownikach Muzeum Archeologicznego oraz uczonych innych dyscyplin związanych z archeologią. Należą do nich głównie rękopisy różnych opracowań naukowych, notatki, katalogi, fiszki itp., a także akta osobowe.
Spis archiwaliów zawarty jest w Inwentarzu zbiorów prywatnych wg następującego układu: MAP – z.p. – 1, MAP – A – 1/1 itd. Zarejestrowane są również w formie protokołów zdawczo-odbiorczych z dołączonym wykazem przekazanych materiałów.
IV. Dokumentacja konserwatorska
Do dokumentacji tej należą głównie kopie sprawozdań, dzienników i inwentarzy polowych z badań archeologicznych prowadzonych na terenie Wielkopolski z ramienia Konserwatora Zabytków Archeologicznych. Jest to tzw. dokumentacja zastrzeżona, z której korzystanie wymaga zgody autorów badań i Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków Archeologicznych. Spis dokumentacji zawarty jest w Inwentarzu dokumentacji konserwatorskiej wg następującego układu: MAP – d. k. – Baborowo.
V. Dokumentacja AZP (Archeologiczne Zdjęcie Polski)
Dokumentację tą stanowią teczki zawierające kartograficzny rejestr stanowisk archeologicznych w ujęciu chronologiczno-kulturowym. Archiwum Naukowe posiada jedynie arkusze AZP z terenu województwa wielkopolskiego. Teczki nie wymagają osobnej numeracji – każdy arkusz posiada określony numer, zgodny z siatką obszarów np. 50-24, 51-24itd.
VI. Archiwum Działu Wystaw i Edukacji
Zbiór ten stanowią archiwalia przekazane przez Dział Wystaw i Edukacji do Archiwum Naukowego. Należą do nich głównie: scenariusze wystaw, korespondencja w sprawie organizacji wystaw, protokoły zdawczo-odbiorcze eksponatów, sprawozdania z działalności działu oraz księgi pamiątkowe wystaw. Spis archiwaliów zawarty jest w Inwentarzu Archiwum Działu Wystaw i Edukacji wg następującego układu: MAP – a.d.w.e. – 1, MAP – a.d.w.e. – 1/1
VII. Archiwum Depozytów
W skład tej dokumentacji wchodzą archiwalia archeologiczne przekazane z różnych instytucji w formie depozytu do Archiwum Naukowego MAP. Zarejestrowana jest w formie protokołu zdawczo-odbiorczego z dołączonym wykazem przekazanych materiałów
VIII. Archiwum Pracowni Archeologicznych
Zbiór ten stanowią archiwalia pozyskane przez Archiwum Naukowe MAP po zlikwidowanych (głównie prywatnych) firmach archeologicznych. Należy do nich dokumentacja z badań wykopaliskowych prowadzonych przez owe instytucje. Spis archiwaliów zawarty jest w Inwentarzu Archiwum Pracowni Archeologicznych wg następującego układu: MAP – a.p.a. – 1, MAP – a.p.a. -1/1.
IX. Archiwum Kartograficzne
Archiwum Kartograficzne tworzy zbiór map i planów z końca XIX i XX wieku. Część z nich posiada ogromną wartość archiwalną dla badań naukowych, gdyż zaznaczone zostały na nich odkryte dawniej stanowiska archeologiczne. W skład zbioru kartograficznego wchodzą następujące kategorie map:
– niemieckie mapy sztabowe w skali 1:25000
– mapy powiatów z terenu b. województwa poznańskiego.
– mapy niemieckie i polskie odnoszące się do terytoriów Polski, Niemiec i Europy środkowo-wschodniej.
– mapy gospodarcze Polski
– mapy geomorfologiczne Polski
– mapy glebowe Polski
– plany miasta Poznania i innych miast polskich
Mapy zarejestrowane są w Inwentarzu map.
X. Archiwum Fotograficzne
Archiwum Fotograficzne tworzy bogata kolekcja negatywów na szkle i błonach ciętych oraz odbitek dokumentująca początki archeologii na ziemiach polskich, działalność naukową i konserwatorską Muzeum Archeologicznego oraz poznańskich instytucji muzealnych i towarzystw naukowych poprzedzających jego funkcjonowanie (zdjęcia z wykopalisk, zdjęcia zabytków, zdjęcia wystaw muzealnych, zdjęcia archeologów itd.). Negatywy i odbitki zainwentaryzowane są w Inwentarzu Fotografii