W dniu 2 grudnia o godzinie 11.00 w Sali Audiowizualnej MAP swój wykład wygłosi Pani Iwona Zych. Tytuł wystąpienia brzmi „Czekając na statki! Życie i handel w porcie w Berenike w I w. n.e.”
Berenike nad Morzem Czerwonym to port stanowiący ważny punkt na wielkim szlaku przyprawowym wiodącym z Indii do Rzymu poprzez pachnącą kadzidłem Arabię Felix i bogaty w surowce Czarny Ląd. Dzisiaj nazwalibyśmy go węzłem komunikacyjnym albo portem transferowym.
Dzieje tego miejsca kształtowały się pod wpływem wielkich wydarzeń i procesów historycznych, cechujących świat śródziemnomorski od początków panowania Cesarza Augusta, natomiast życie codzienne jego mieszkańców płynęło pod dyktando zjawisk związanych z wiatrami monsunowymi wyznaczającymi kalendarz kontaktów z odległymi krainami zamorskimi na południe i wschód.
Wykopaliska prowadzone na stanowisku od 1994 roku (w ostatnich latach przez misję polsko-amerykańską z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Delaware) dalekie są od zakończenia, niemniej można już pokusić się na ich podstawie o pewne podsumowania.
Jak wyglądał port w Berenike w I w. n.e.? Czego mógł się spodziewać kupiec przybyły ze swoją karawaną do miasta, gdzie wraz z innymi miał czekać na nadejście korzystnych wiatrów? Czego oczekiwał kapitan statku i jego załoga, płynący z drogocennym towarem — pieprzem z Afryki czy kadzidłem z Arabii? Kim byli stali mieszkańcy portu? Gdzie mieszkali, jak żyli, do jakich bóstw zanosili modlitwy i gdzie grzebali swoich zmarłych w czasach największego rozkwitu tego emporium handlowego w pierwszych wiekach Cesarstwa Rzymskiego?
Wykład nakreśli obraz życia codziennego i handlu w porcie w Berenike w I w. n.e., uwypuklając jego znaczenie ekonomiczne na jednym z najważniejszych szlaków handlowych świata starożytnego.