Wykład popularnonaukowy Marka Rezlera – „Stary Rynek i okolice. W kręgu tradycji i ciekawostek” – 9 maja, godz. 11.00,  Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, ul. Wodna 27, sala audiowizualna – II piętro, wstęp wolny

W dawnym mieście, zwłaszcza takim jak Poznań, gdzie wszystko powstawało w myśl prawa lokacyjnego i na nowym miejscu, nic nie było przypadkowe. Obowiązywały stałe, niezmienne rygory, których znajomość pozwala na odczytywanie znaczenia budynków, stosowanych symboli i znaczeń. Socjotechnika nie jest wynalazkiem XX-XXI wieku, w średniowiecznym i nowożytnym Poznaniu stosowana była wielopłaszczyznowo i bardzo często: począwszy od przebiegu i szczegółów Poznańskiego Szlaku Królewskiego, poprzez układ ulic, ustawienie najważniejszych budynków urzędowych, kamienic – aż po przeznaczenie danej części miasta. Poznań trzeba czytać, a lektura ta będzie tematem prelekcji M. Rezlera. Dlaczego Ratusz stoi ukośnie i w narożniku Rynku? Co ocalało do dziś z kolegiaty św. Marii Magdaleny? Dlaczego kamieniczki budowane są „na zakładkę”? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

Nasz gość, Marek Rezler, jest znanym poznańskim historykiem i popularyzatorem historii wojskowości i dziejów Polski oraz Wielkopolski XIX i XX wieku.  Usłyszeć i zobaczyć go można w telewizji WTK, RTK, Radiu Merkury, a także podczas wykładów i prelekcji tematycznych.