26/6/2015
Wszędobylska woń pieczonego mięsiwa, aromat niezwykłych przypraw oraz odgłos setek kroków błądzących pomiędzy straganami, to znak, że na Starym Rynku w Poznaniu trwa Jarmark Świętojański. Jarmarków organizowanych od wieków na rynku i w pobliskich uliczkach wyczekiwano z dużym utęsknieniem. Tłumy mieszkańców Wielkopolski i nie tylko rokrocznie zjeżdżały do Poznania z okazji świąt Jana, a także Michała. Stoiska uginały się pod ciężarem towarów. Wśród nich znaleźć można było m.in. tekstylia, żywność, wyroby rzemieślnicze i wiele wiele innych intrygujących rozmaitości.
Kupiecka atmosfera wyczuwalna jest także na naszym wykopie i nie chodzi tutaj o zapach świeżego pieczywa kuszący nozdrza archeologów. Z każdym kolejnym sztychem łopaty utwierdzamy się w przeświadczeniu o kilkusetletniej targowej tradycji tego miejsca.Ostatnie dni przyniosły bardzo interesujące odkrycia plomb tekstylnych o proweniencji angielskiej i holenderskiej, te datowane na okres późnego średniowiecza artefakty, interpretujemy na podstawie herbów widocznych na awersie. Handlujący w tym miejscu pozostawili po sobie także norymberskie żetony, elementy spełniające funkcję liczmanów ułatwiających kupcom rozwiązywanie rachunkowych zawiłości. Szanujący się kupiec nie ruszał się nigdzie bez szalkowej wagi. Tezę tą potwierdzają zachowane w ziemi liczne odważniki wykonane z ołowiu i innych metali. Od samego początku badań rozbudowuje się nasza „kolekcja” numizmatów.
Tak obfita ilość artefaktów o charakterze handlowym utwierdza nas w przekonaniu, że teren naszych wykopalisk bez wątpliwości jest częścią odbywającego się tutaj Jarmarku. Niestety nie możemy wpuścić Was do środka, ale serdecznie zapraszamy wszystkich ciekawskich by przyglądali się naszej pracy przez ogrodzenie. Nie pogardzimy uśmiechem, który z pewnością odwzajemnimy. Życzymy ubicia samych dobrych targów!
Półgrosz Władysława Jagiełły, fot. K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Odważnik kupiecki, fot. K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
WPISY Z POPRZEDNICH DNI: