5/5/2015

Dziś ściągnęliśmy ostatnią kostkę brukową z planowanego terenu, na którym rozpoczynamy wykopaliska. Trwało to kilka dni, gdyż kostka jest również zabytkiem – XIX-wiecznym i po naszych pracach trafi z powrotem na to samo miejsce. Dlatego dokładnie dokumentowaliśmy jej położenie. Teraz granitowa kostka jest bezpiecznie składowana z magazynie Zarządu Dróg Miejskich (ZDM) w Poznaniu. 

Kostka brukowa została przetransportowana w bezpieczne miejsce, fot. K.Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Jednocześnie intensywnie przygotowujemy pomieszczenia w naszym muzeum przy ul. Wodnej 27 na potrzeby pracowni. Nasi archeolodzy będą w nich czyścić i opracowywać wykopane zabytki oraz finalizować dokumentację archeologiczną.
 
Nieco historii. Nasze muzeum prowadziło wykopaliska na Rynku już kilkadziesiąt lat temu – pierwsze w 1964 roku również w związku z ułożeniem nawierzchni. Były to niewielkie wykopy skoncentrowane w południkowo-wschodniej części Rynku. Odkryto ślady zamieszkiwania tego terenu być może już od poł. XII wieku – czyli w okresie poprzedzającym powstanie Rynku. Znaleziono również późniejsze pozostałości, m.in. konstrukcje z drewna – fragmenty kramów, domostw, rur wodociągowych. Najliczniejsze były ceramiczne naczynia. Już wtedy przygotowaliśmy kompleksowy plan badań archeologicznych. Jednak nie starczyło środków na jego pełną realizację.
 
Wykopaliska w 1964 roku, fot. Archiwum Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, fot. Z. Ratajczak/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
 
Kolejne wykopaliska na dość ograniczoną skalę prowadziliśmy w 1974 roku. Wykop zlokalizowano w północno-wschodniej części placu – miał kilkadziesiąt metrów długości i biegł od elewacji Ratusz po wschodnią pierzeję kamienic. Co ciekawe – w najstarszych warstwach dokopaliśmy się do ziemianki wykonanej przez społeczność kultury łużyckiej (tej samej, która wzniosła słynny Biskupin), co jednoznacznie wskazuje, że miejsce lokacji średniowiecznego Poznania uznawane było za dogodne już kilka tysięcy lat temu! W wyższych warstwach widoczny był trakt wykonany z drewna (datowany na 2 poł. XIII wieku). Odkryliśmy też masę zabytków: skórzane buty, groty strzał, wyroby ze szkła, gliny, drewna, kości a nawet srebra. Nasz pierwszy tegoroczny wykop jest tuż tuż, więc czeka nas sporo niespodzianek. Już nie możemy się doczekać!
 
 Wykopaliska w 1974 roku, fot. Archiwum Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, fot. K. Kucharska/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
 
 RELACJE Z POPRZEDNICH DNI: