7/5/2015

Mamy pierwsze znaleziska! Tuż po zdjęciu kostki brukowej nie ma jeszcze co prawda nienaruszonych nawarstwień archeologicznych – to silnie przemieszana ziemia przez liczne przebudowy powierzchni Rynku, ale mamy wynik. Odkryliśmy kilkadziesiąt niewielkich zabytków z różnych wieków – prawdopodobnie od XVII do XIX stulecia. Wśród nich są kule do muszkietów, guziki, gwoździe i wiele przedmiotów, których korozja uniemożliwia na razie identyfikację – być może po zabiegach konserwatorskich dowiemy się nieco więcej. 

Prawdziwą „perełką” jest natomiast znalezisko monety Stanisława Augusta Poniatowskiego – tzw. szeląga z 1768 roku – identyfikacji dokonał nasz muzealny numizmatyk, Zbigniew Bartkowiak. Monet jest zdecydowanie więcej – ale większość wymaga oczyszczenia.

Moneta Stanisława Augusta Poniatowskiego – szeląg z 1768 roku, fot. K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

„Znalezione przez nas zabytki jednoznacznie wskazują, że badane przez nas miejsce od stuleci pełniło funkcje handlowe – pośród straganów przepychały się tłumy klientów i kupców – część z nich w ferworze zakupów zdarzało się zgubić monety i inne przedmioty” – opowiada Magdalena Poklewska-Koziełł z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Pomocny w czasie prac był również detektor metalu – niektóre z zabytków nie są większe od paznokcia, więc łatwo je przegapić. Dlatego dodatkowo sprawdzamy za pomocą tego urządzenia hałdy ziemi. 
 
Detektor metalu sprawdza się w czasie naszych badań, fot. K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
 
Teraz na obszar wykopalisk wkroczą specjaliści z aparaturą do badań geofizycznych – po tych badaniach przystąpimy do wykopalisk pełną parą!

RELACJE Z POPRZEDNICH DNI: