Program badawczy przygotowało Muzeum Archeologiczne w Poznaniu na zlecenie Urzędu Miasta Poznania – Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków i Estradą Poznańską – instytucją zarządzającą płytą Starego Rynku. Wykopaliska związane są z planami rewitalizacji Rynku i wymianą jego nawierzchni.

Badania archeologiczne na trzecim co do wielkości rynku w Polsce, to wielka szansa dla archeologów do poznania dziejów Poznania. To pierwsze tak szeroko zakrojone badania archeologiczne na głównym placu Poznania. W porównaniu do miast o podobnej metryce – Krakowa, Wrocławia i Gdańska, centralny plac Poznania jest wciąż rozpoznany fragmentarycznie.

Archeolodzy z poznańskiego Muzeum Archeologicznego spodziewają się odkryć, które mogą rzucić nowe światło na to, co działo się w miejscu rynku przed lokacją miasta w XIII wieku. Badania mogą również dostarczyć informacji i zabudowie śródrynkowej, związanej z działalności handlową od okresu średniowiecza po XIX wiek. Ale to, co kryje się pod powierzchnią Rynku jest nadal po prostu wielką zagadką, na którą odpowiedź przyniosą wykopaliska.

Pierwszy wykop archeologiczny zlokalizowany zostanie między Ratuszem a kamienicami otaczającymi Rynek, kolejny – między Pałacem Działyńskich a Wagą. Ostatnim tegorocznym miejscem wykopalisk będzie północna część ul. Jana Baptysty Quadro, obok Pomnika Bamberki. Łączna powierzchnia tych wykopów archeologicznych wyniesie 234 m2

Koszt tegorocznych prac (2015 rok), determinowanych  warunkami organizacyjnymi i finansowymi postawionymi przez inwestora – Urząd Miasta Poznania, wyniesie  1 050 000 PLN (milion i pięćdziesiąt tysięcy złotych). Prawie połowę tej kwoty pochłoną koszty prac drogowych – demontaż i montaż nawierzchni wraz z wymianą gruntu i odpowiednim jego utwardzeniem oraz prace zabezpieczające ściany wykopów badawczych. Pozostała część to koszty terenowych prac archeologicznych, wraz z analizami specjalistycznymi i wstępną konserwacją materiału zabytkowego oraz opracowaniem naukowym odkryć.