Archeo–Logos jest wystawą przywołującą w swych obiektach czasy pradawne – poprzez to co dla nas współczesne. Jest to wystawa rzeźb wyjętych z ziemi. Powstały one bowiem z gliny i metalowych przedmiotów, wyjętych spomiędzy kamieni, znalezionych na drodze czy na złomowisku. Przedmioty te były kiedyś czymś innym. Służyły i były przydatne. Gdy się popsuły, zniszczyły zostały wyrzucone. Jednak artysta może dostrzec drugą szansę dla tych postrzępionych kawałków metalu. Kosa, fragment silnika czy metalowe tryby rozpoczęły swą nową historię jako hełm „Strażnika księżyca”, archaiczny zegar czy pradawna broń sieczna.

Rzeźba jest jedynym obiektem sztuki, który możemy objąć ze wszystkich stron. Nie skrywa niczego dla siebie, nie chowa za ramą. Przeciwnie- rzeźba nie posiadając ram staje się poniekąd partnerem dla doświadczającego jej obecności odbiorcy. Jest ona obiektem rzeczywistym, nie iluzją jak obraz czy zdjęcie. Spotykamy ją w świecie trzech wymiarów – wymiar czwarty jest tym, co powstaje w nas przez spotkanie z rzeźbą.

Ekspozycja wytwarza konkretny nastrój. Wchodząc weń , pozwalając by nas pochłonął i byśmy stali się na chwilę częścią świata sztuki, możemy doświadczyć siebie intuicyjnie, poprzez przejrzenie się w jej obiektach – rzeźbach.

 

Kiedy: 16 marca 2017 – 30 kwietnia 2017

Kurator:

Maks Kapalski

Organizator:

Aleksandra Maron (MAP)

Gdzie: Dziedziniec MAP

Wstęp: Po zakupie biletu MAP