Muzeum Archeologiczne w Poznaniu otwiera nową wyjątkową ekspozycję! „20 lat polskich wykopalisk w Sakkarze” to opowieść o bogatej we wrażenia archeologicznej przygodzie kontynuowanej (z jedną przerwą) od 1987 roku! Wystawę otworzymy w Noc Muzeów, 20 maja o godzinie 18.00!
Przez dwie dekady w cieniu najstarszej piramidy świata zespół badaczy pod kierownictwem profesora Karola Myśliwca miał godną pozazdroszczenia okazję do eksploracji grobów egipskich możnych. Wśród nich znalazł się wezyr o trzech imionach (Fefi, Unsi-ach, Merefnebef) pochowany nieopodal słynnej schodkowej piramidy z 2650 r. przed Chr.
Mamy niespotykaną przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu gdzie od 20 maja będzie można podziwiać egipskie artefakty i niezwykle barwne fotogramy związane z wykopaliskami!
Edukatorzy MAP szykują także nie lada gratkę dla najmłodszych. Do dyspozycji naszych milusińskich oddana zostanie jedna z sal wystawy czasowej. Czeka bogaty interaktywny program: rekonstruowane stroje, piękne egipskie fryzury i wiele innych atrakcji, które przetestuje każdy z przybyłych gości!
Sakkara to miejsce szczególne! Na północ i południe od wspomnianego schodkowego grobowca Dżosera, drugiego władcy III dynastii, rozciąga się największa nekropola starożytnego Egiptu – cmentarz miasta Mennefer czyli Memfis. Nieopodal tradycyjnej stolicy Kraju nad Nilem położonej na zachodnim brzegu rzeki, polska misja archeologiczna pod kierunkiem profesora Karola Myśliwca podjęła w 1987 r. badania po zachodniej stronie piramidy. Był to obszar zapomniany dotychczas przez archeologów. W 1996 r. po przerwie wznowiono prace i odkryto tu wspomniany grobowiec wezyra Merefnebefa.